Čerchov u Domažlic

jiné názvy: Kurzova věž
Čerchov u Domažlic [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
49°22´59.8692´´ N
12°47´2.5548´´ E

CB lokátor: JN69JJ

nadm.v.: 1042 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1905
výška rozhledny: 19 m
výška vyhlídky: 16 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

V roce 1894 získal odbor KČT z Domažlic povolení na postavení dřevěné věže na vrcholu Čerchova. stavbu vykonal tesařský mistr Jakub Zelenka. Za tři roky byla ještě postavena horská chata s názvem Pasovského chýše. Díky velké návštěvnosti, které už stará rozhledna nevyhovovala, bylo rozhodnuto postavit rozhlednu kamennou. Dílo zdarma navrhl architekt Vratislav Pasovský a její stavbu také zdarma zrealizoval do hmotné podoby stavitel Froněk. Rozhledna byla otevřena 16. července 1905 a pojmenována byla jako Kurzova věž (zakládající člen KČT). V roce 1927 byla k objektům přistavěna ještě jedna turistická chata. Po okupaci byly objekty zabrány německou armádou a po válce zase naším vojskem. Místo bylo již v pohraničním pásmu, a tak nebylo přístupné. Vojáci chaty zbořily a rozhlednu upravili na pozorovatelnu. Kolem byly ještě přistavěny vojenské objekty a radarová věž. V roce 1999 byla rozhledna zpět předána KČT a ihned se započalo s její opravou. Trvale přístupná je od 16. července 2000, kdy byla znovu slavnostně otevřena. Dnes slouží turistům na vrcholu i občerstvení. Některé vojenské budovy již byly zbořeny.

Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu Českého lesa Čerchově vysokém 1042 m n.m., 5,5 km směrem na Z od České Kubice.

Automobil je nejlepší zaparkovat v obci Capartice, odkud je to na vrchol Čerchova 4 km po červené TZT na rozcestí a odtud po zelené k vrcholu a rozhledně. Od zastávky vlaku je několik možností, jak zdolat vrchol. Z České Kubice (žel. trať č. 180 Plzeň - Česká Kubice) po červené TZT až na rozcestí se zelenou a odtud po zelené na vrchol (6,5 km). Dále se dá jít např. z Babylonu (také žel. trať č. 180 Plzeň - Česká Kubice) po zelené TZT, nebo také z Trhanova (žel. trať č. 184 Planá u Mar. Lázní - Domažlice).

Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolí Domažlicka, na část Šumavy a Českého lesa např. s vrchem Dyleň. Spatřit je možno také některé vrcholky Alp.

Otevřeno: červenec - srpen pondělí - neděle 9.00-17.00, květen, červen, září, říjen sobota, neděle 9.00-17.00

Vstupné: zpoplatněnoDiskuze k rozhledně Čerchov u Domažlic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024