Chlum u Slatiňan

jiné názvy: Auersperská vyhlídka, Vlčí hrádek
PoziceGPS - WGS84:
49°54´11.1564´´ N
15°47´34.1988´´ E

CB lokátor: JN79VV

nadm.v.: 378 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2013
výška rozhledny: 4 m
výška vyhlídky: 10 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Stavba rozhledny (původně požární hlásky) v oboře zámku Slatiňany byla zajištěna někdy na přelomu 19. a 20. století majitelem zdejšího panství knížetem Františkem Josefem Auersperkem. Stavba byla tvořena kamenným soklem vysokým asi 3,5 m, ve kterém se nacházelo točité schodiště. Na soklu byl umístěn zastřešený dřevěný ochoz s věžičkou a křížem, celková výška tedy dosahovala 10 m. Po druhé světové válce pomalu rozhledna upadla v zapomnění a zůstalo jen torzo - celkem zachovalý kamenný sokl. První pokusy o opravu se objevily v 90. letech 20. století, kdy nejprve chtěli stavbu obnovit místní skauti, poté sdružení Altus z Chrudimi a také se o opravu snažil Mikroregion Chrudimsko. Všechny snahy však narážely na ne zcela vyjasněné majetkové vztahy. Když se nakonec staly majiteli stavby Lesy ČR, nic již nebránilo opravu provést. Na podzim 2013 byl kamenný sokl původní rozhledny opraven a opatřen dřevěnou nástavbou. Obnovená rozhledna byla v prosinci 2013 otevřena pro veřejnost.

Rozhledna se nachází v místě zvaném "Na Chlumu ve výšce 378 m n. m.", na úpatí vrchu Hůra (392 m n. m.). Místo je vzdálené cca. 2,5 km JZ od centra Slatiňan, v bývalé zámecké oboře.

Do blízkosti rozhledny se lze dostat autem k místu zvanému Monako, kde se nachází výletní restaurace, případně lze zaparkovat i v blízkosti křižovatky příjezdové cesty a některé z lesních cest. Do místa parkování se dostaneme z místní části Slatiňan zvané Škrovád, nebo pojedeme okolo hřebčína, kam se dostaneme z křižovatky ulic T.G Masaryka a Sečská. Poté musíme jít pěšky po neznačené lesní cestě, až narazíme na zelenou TZT a ta nás dovede až k rozhledně. Cesta je dlouhá asi 0,5 km. Vlakem je možné nejblíže zajet do železniční stanice Slatiňany (žel. trať č. 238 Pardubice - Havlíčkův Brod). Odtud se vydáme po žluté TZT do města, kde se napojíme na zelenou TZT, té se budeme držet. Cesta nás povede přes zámecký park, okolo objektu Švýcárna, přes Kočičí hrádek až k samotné rozhledně. Cesta je dlouhá asi 4,2 km.

Díky okolním stromům je výhled velice omezen, lze pouze vytušit obrysy vrcholků Železných hor mimo vegetační období.

V samotných Slatiňanech a okolí se nachází mnoho zajímavostí. Lze si prohlédnout zámek, do dnešní podoby přestavěný na konci 19. století, včetně zámeckého parku a přilehlé obory, kde se nachází právě rozhledna na Chlumu, zmenšeninu hradu zvaná Kočičí hrádek, objekt Švýcárny, kde je interaktivní muzeum starokladrubského koně. Ve Slatiňanech se nachází také pobočka hřebčína v Kladrubech. V zámku je zároveň také hippologické muzeum.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

4.7.2009 Torzo rozhledny Chlum u Slatiňan [autor: Eva Kohlíčková] Návrh na opravu rozhledny vypracovaný v 90. letech 20. stol. firmou Vertikál Chrudim pro OS Altus


Diskuze k rozhledně Chlum u Slatiňan:

V této diskuzi je 1 příspěvků.
05.01.2014 02:00:59Pavel Vondrášek: Rozhledna na Chlumu opět žijeKamenný sokl původní rozhledny na Chlumu u Slatiňan byl na konci roku 2013 opraven a opatřen dřevěnou nástavbou. Opravená rozhledna byla v prosinci 2013 otevřena. Přesto, že z rozhledny není takřka žádný výhled, byla zachráněna další rozhledna před úplnou zkázou.Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024