Hradišť u Kadlína

PoziceGPS - WGS84:
50°23´44.556´´ N
14°42´24.534´´ E

CB lokátor: JO70IJ

nadm.v.: 314 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2006
výška rozhledny: 19 m
výška vyhlídky: 15 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: dřevěná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz
Nejbližší rozhledny
vzdálené
[km]
směr
Vrátenská hora u Mšena9.9SZ
Čížovka u Sobotky28.6V

Stavba rozhledny nad obcí Kadlín na Mělnicku byla postavena z popudu místního kronikáře pana Vlastimila Čecha v roce 2006. Místo, na kterém stojí, bylo kdysi obýváno kelty, v době Karla IV. zde bylo postaveno opevnění proti lapkům. Později se zde těžil čedič a na začátku 20. stol. zde byl vybudován vodojem pro obec. Poté zde fungoval ještě triangulační bod. Tvar rozhledny má připomínat strážní věž z dob středověku. Na masivním kamenném podstavci je vybudována dřevěná opláštěná konstrukce se schodištěm a krytou vyhlídkou ve výšce 15 m. Celá stavba je vysoká 19 m. Stavba byla financována z různých dotačních zdrojů a také z rozpočtu obce Kadlín. Zajímavostí je, že jako základní kameny posloužil např. opál z Tuniska, který přivezl sám Emil Holub. Základní kameny stavby jsou očíslovány, kde každé číslo značí dárce. Otevření rozhledny pro veřejnost se konalo 9. září 2006 spolu s otevřením venkovské expozice v obci Kadlín.

Rozhledna stojí na návrší nad obcí Kadlín, asi 7 km JV od Mšena ve výšce 314 m n.m.

K rozhledně se dá dojet autem po asfaltové silničce z obce. Z návsi se vydáme V směrem a na konci obce zabočíme vpravo na cestu, která nás k rozhledně už dovede. Nejbližší železniční stanice se nachází ve Mšeně (žel. trať č. 076 Mladá Boleslav - Mělník). Od nádraží se můžeme vydat po polní cestě, která začíná J od stanice a dojít do obce Stránka, kde se napojíme na silnici do Ledců a dále až do Kadlína. K rozhledně se dostaneme dle popisu výše. Cesta je dlouhá asi 7,5 km.

Z rozhledny je možné vidět Bezděz, Ralsko, Ještěd, Jizerské hory, ale také Krkonoše. Dále např. Milešovku v Českém středohoří, Říp a poblíž Vrátenskou horu s rozhlednou v Polomených horách.

Zajímavostí je také venkovská expozice v obci Kadlín, která nás seznámí s prací venkovského kováře, selskou technikou, pak je zde také expozice motyček a polních plodin.

Otevřeno: úterý - neděle 9.00-19.00

Vstupné: dobrovolné

13.11.2009 Výhled z rozhledny na obec Kadlín [autor: Hana Květoňová] 13.11.2009 Základní kameny rozhledny se štítky dárců [autor: Hana Květoňová]


Diskuze k rozhledně Hradišť u Kadlína:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024