Jeřabina u Litvínova

Jeřabina v době ještě před opravou [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
50°36´45.864´´ N
13°31´15.7836´´ E

CB lokátor: JO60SO

nadm.v.: 767 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1884
výška rozhledny: 6 m
výška vyhlídky: 3 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Dnešní stavba na Jeřabině je vlastně původním základem původní rozhledny z roku 1884, kdy zde byla německým turistickým spolkem postavena 14 m vysoká rozhledna. Byla to dřevěná 11 m vysoká krytá dřevěná stavba s 3 m vysokým kamenným soklem. Dřevěná část ovšem odolala horskému klimatu "jen" do roku 1928, kdy jí vichřice strhla. Na podstavci byl zanedlouho poté vybudován krytý dřevěný altán. Za druhé světové války de měla německá armáda vojenskou pozorovatelnu. Dřevěná nástavba časem zanikla úplně a zbyla po ní na podstavci pouze část betonové výplně zábradlí. Na plošinu byl turisty dosazen alespoň žebřík pro umožnění přístupu. Tento stav trval do roku 2009, kdy po předchozích neúspěšných pokusech o obnovu vyhlídky byla firmou Sport areál Klíny zafinancována díky sponzorským darům oprava rozhledny. Rekonstrukce byla navržena dle projektu paní Petry Holubičkové v podobě z předválečných let, tedy dosazením kryté dřevěné nástavby včetně opravy kamenného soklu a nových schodů. Turistům začala nově opravená rozhledna sloužit 28. června 2009.

Rozhledna stojí pod vrcholem zvaném Jeřabina asi 6,5 km od města Litvínov, ve výšce 767 m n.m.

Do blízkosti stavby se dá dojet autem. Když z litvínovského sídliště Janov pojedeme po silnici na hraniční přechod Mníšek, dostaneme se po cca. 6,5 km k malému plácku, kde lze auto nechat. Od místa parkování se lze napojit na červenou TZT, po které je to k rozhledně asi 0,5 km. Nejbližší železniční stanice se nachází v Litvínově (žel. trať č. 134 Oldřichov u Duchcova - Litvínov). Od nádraží půjdeme po červené TZT, která nás dovede až na Jeřabinu. Tato cesta je dlouhá asi 10 km.

Rozhledna nám nabídne výhled na okolní krušnohorské vrcholy, chemičku v Záluží a město Most. Vidět lze také vrcholy Českého středohoří například s Milešovkou.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Jeřabina u Litvínova:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024