Kostelní vrch v Kryrech

jiné názvy: Schillerova rozhledna
PoziceGPS - WGS84:
50°10´19.8336´´ N
13°25´47.8596´´ E

CB lokátor: JO60RE

nadm.v.: 383 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1906
výška rozhledny: 27 m
výška vyhlídky: 22 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz
Nejbližší rozhledny
vzdálené
[km]
směr
Tobiášův vrch u Jesenice6.5JV
Chmelový maják v Žatci18.9SV

Dnešní rozhledna, která stojí na kostelním vrchu nad obcí Kryry, je postavena na místě středověkého hradu zvaného Kozí, jehož zbytky úplně zanikly počátkem 20. stol. Místní okrašlovací spolek rozhodl na témže místě o postavení rozhledny. Návrh byl zadán vídeňskému architektovi Aloisi Kaiserovi. Ten vyprojektoval členitou věž z červených cihel zakončenou osmibokou věžičkou ve výšce 27 m. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 17. června 1906 za hojné účasti místních občanů a turistů z okolí. Rozhledna byla pojmenována "Schillewarte" po německém básníkovi Friedrichu Schillerovi, neboť v roce 1905 to bylo 100 let od básníkova narození. V rozhledně byl vytvořen i jeho památník. Před druhou světovou válkou byl z rozhledny snesen dřevěný ochoz ve výšce 10 m a po válce byla věž i nepřístupná. Poté byla nějaký čas volně přístupná, však jen do roku 1994, kdy zde byly instalovány antény. V roce 2000 město Kryry zahájilo opravu schodišť a vnitřních omítek, přičemž došlo k zpřístupnění pro veřejnost. Dalších oprav se dočkala rozhledna ještě v letech 2005 - 2006, kdy byly provedeny vnější opravy, upraveno okolí a dokonce přibyl i původní dřevěný ochoz.

Rozhledny stojí asi 0,3 km JV od centra města Kryry na místě zvaném Kostelní vrch, nebo také Na výhledech ve výšce 383 m n.m.

Autem se dá k rozhledně zajet po polní cestě autem. V Kryrech z ulice Hlavní zabočíme do ulice Kostelní, která se změní v cestu vedoucí až k rozhledně. Nejbližší železniční stanice je přímo v Kryrech (žel. trať č. 160 Plzeň - Žatec). Od nádraží půjdeme ulicí Železniční vlevo do ulice 5. května a dále vpravo do ulice zahradní. Tam se napojíme na cestu přes louku, která pokračuje cestičkou do stráně. Ta nás dovede až k rozhledně. Trasa je dlouhá asi 1 km.

Z rozhledny je možné vidět samotné město Kryry a okolí, Doupovské hory, Krušné hory a České středohoří.

Otevřeno: červen - září sobota, neděle 12.00-16.00

Vstupné: zpoplatněno

Rozhledna Kostelní vrch v Kryrech před opravou [autor: Eva Vondrášková st.]


Diskuze k rozhledně Kostelní vrch v Kryrech:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024