Krkavec u Plzně

Krkavec u Plzně [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°48´10.1448´´ N
13°20´29.274´´ E

CB lokátor: JN69QT

nadm.v.: 504 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1901
výška rozhledny: 18 m
výška vyhlídky: 16 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz
Nejbližší rozhledny
vzdálené
[km]
směr
Sylvánský vrch v Plzni3.7J
Chlum u Plzně7.5JV
Křížový vrch u Stodu22.2JZ
Kožich u Řenčů26.8J

O postavení rozhledny na vrchu Krkavec v katastru obce Ledce rozhodl plzeňský KČT. Pozemek a stavební materiál byl obcí Ledce nabídnut za symbolický poplatek. Projekt na stavbu provedl ing. Kubeš z Plzně. Pojal ji jako kamennou a zčásti cihlovou válcovou rozhlednu se dvěma ochozy. Druhý ochoz byl přístupný po žebříku z prvního a je zakončen svatováclavskou korunou z ocelových drátů, která dnes bohužel vzala za své díky instalaci antén. Stavební práce prováděl R. Špalek. Stavba byla otevřena 19. května 1901. V roce 1925 byla přistavěna ještě turistická chata. V šedesátých letech objekty zabrala armáda a spoje. Na místo původní chaty byla postavena ne příliš vzhledná moderní stavba. Televizní vysílač stojící vedle rozhledny byl postaven v roce 1977. KČT byla rozhledna vrácena nedávno, avšak poté se dostala i s přilehlým objektem do soukromého vlastnictví. Objekt byl zrekonstruován, rozhledna je však dnes nepřístupná.

Krkavec se nachází 3,5 km SSV od plzeňské čvrti Košutka. Nadmořská výška vrcholu je 504 m n. m.

Automobilem se dá zajet až na vrchol k objektům. Odbočka k vrcholu se nachází na silnici z Plzně Košutky do obce Ledce a odbočuje vlevo. Značené turistické cesty vychází od konečné tramvaje č. 4 na Košutce po červené turistické značce (4 km), nebo od konečné tramvaje č. 1 na Bolevci nejprve po zelené a z Košutky dále po červené turistické značce (5 km). Linka č.1 jede přímo od hl. n. v Plzni. Pokud zvolíme cestu vlakem je možné vystoupit na žel. zastávce Třemošná zastávka (žel. trať č. 160 Plzeň - Žatec). Cesta vede po žluté turistické značce (4 km).

Spatřit je možné okolí Plzně i samotné město. Vidět jsou i vrcholky Šumavy, Českého lesa, Brdů, Doupovských a Krušných hor.

Otevřeno: dlouhodobě zavřeno



Diskuze k rozhledně Krkavec u Plzně:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2012