Mařenka u Štěměch

PoziceGPS - WGS84:
49°10´14.3148´´ N
15°42´9.8064´´ E

CB lokátor: JN79UE

nadm.v.: 711 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2012
výška rozhledny: 31 m
výška vyhlídky: 28 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: dřevěná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Dnešní rozhledna není zdaleka první stavbou na vrcholu Mařenky. První byl bod stabilního katastru vytyčen v roce 1822 a v r. 1926 byl postaven 4 m vysoký betonový pylon, který byl jako bod zařazen do jednotné trigonometrické sítě. Ze staveb určených k rozhlížení (ale primárně k zeměměřičství) byla vysoká dřevěná konstrukce postavená zde v r. 1941, kterou však zapálil blesk při bouřce dne 24. června 1957. „Mikroregion Podhůří Mařenky“ založený 7 okolními obcemi v r. 2003 od svého vzniku usiloval o to, aby tu vznikla rozhledna nová. Projektovou dokumentaci vypracoval v jihlavském Ateliéru PENTA v.o.s. Ing. arch. Martin Franěk a stavbu podpořil i ROP jihovýchod dotací 3 mil. Kč. Další potřebné finanční prostředky zajistily sdružené obce formou střednědobého úvěru. Nová rozhledna, postavena v roce 2012, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výši +9,4 m, druhou + 28,2 m. Spodní třetinu do úrovně první vyhlídkové plošiny tvoří železobetonový tubus v půdorysném tvaru sférického trojúhelníka, který je z vnější strany obezděn tzv. „na divoko“ žulovými kameny. Zbývající část rozhledny tvoří dřevěná prostorová příhradová konstrukce zpevněná ocelovými táhly. Celková výška rozhledny +31,15m (střecha). Na druhou výhledovou plošinu vede 156 ocelových schodů. Stříška je osazena fotovoltaickým panelem, který má dodávat elelektrickou energii leteckému majáčku, protože hora Mařenka se nachází na trase leteckého koridoru. Proto nepřesahuje konstrukce o více jak pět metrů okolní převážně bukový porost. Slavnostní otevření se konalo v sobotu 27. října 2012 za velmi nepříznivého počasí. Přesto se tu sešlo více než 200 pěších i cykloturistů.

Rozhledna je postavena na nejvyšším vrcholu Třebíčska se jménem Mařenka, který je vysoký 711 m n.m.

Pokud zvolíme cestu autem, lze zajet do obce Dašov, kam kam zajedeme po silničce ze Štěměch. V Dašově lze zaparkovat, ale počet míst je velice omezený. Další cestu autem lze uskutečnit, viz. níže. Z Dašova je již jen pěšky nebo na kole cesta dlouhá cca. 1,8 km. Nejbližší železniční stanice je Stařeč (žel. trať č. 241 Znojmo - Okříšky). Nejprve dojdeme po silnici do obce Čechočovice, kde se napojíme na modrou TZT směrem na Dašov, kde dojdeme i k mlynářskému muzeu. Za mlýnem se napojíme na "NS Mařenka" zřízenou Lesy ČR. NS nás dovede až na vrchol. Cesta je dlouhá cca. 12 km. Linkovým autobusem se dá dojet do Štěměch, poté půjdeme na Dašov atd. Cesta je dlouhá cca. 3,5 km. Od autobusu je možné zvolit také cestu z obce Předín. Potom půjdeme asi 1,5 km po silnici směrem na Želetavu. Pak odbočíme vlevo po zpevněné cestě (u parkoviště přehrazené závorou) směrem k lesu a lesní cestou to je k vrcholu ještě cca 2 km. Na zmíněném parkovišti lze také zaparkovat, pokud pojedeme autem.

Rozhledna nabízí kruhový výhled jak po okolní krajině České Kanady, Třebíčska, Telčska, jako například nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny Javořici, tak za dobré viditelnosti může být vidět i Pálava a dokonce i střecha chrámu Sv. Štěpána ve Vídni, nebo vrcholky rakouských Alp.

V Dašově si můžeme prohlédnout nově otevřené Mlynářské muzeum manželů Mastných. Prohlídku je třeba předem domluvit na tel.: 606 788 244 nebo emailem: willmart@seznam.cz. V Předíně můžete po předběžné domluvě navštívit v Kulturním domě zajímavé perleťářské muzeum tel.: 568 884 377 nebo emailem: ou.predin@tiscali.cz.

Otevřeno: zavřeno pouze za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek

Vstupné: zdarma

27.10.2012 Rozhledna Mařenka u Štěměch při otevření 27.10.2012 Rozhledna Mařenka u Štěměch při otevření


Diskuze k rozhledně Mařenka u Štěměch:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024