Sněžka u Pece pod Sněžkou

PoziceGPS - WGS84:
50°44´9.4092´´ N
15°44´24.2412´´ E

CB lokátor: JO70UR

nadm.v.: 1602 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2007
výška rozhledny: 7 m
výška vyhlídky: 5 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: dřevěná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Na Sněžce, naší nejvyšší hoře, stálo a stojí dodnes několik objektů, které byly a jsou využívány i jako rozhledna. Prvním takovým objektem byla meteorologická observatoř, která stála na pruské straně vrcholu od začátku 20. stol. a občas sloužila i k vyhlížení do kraje pro veřejnost. Tato stavba byla v šedesátých letech nahrazena stavbou polské boudy a meteorologické stanice ve tvaru UFO, která měla do zimy 2009 i vyhlídkovou plošinu, ta se však utrhla pod tíhou sněhu. Na české straně se v minulosti nenacházela žádná vyhlídková stavba. Až roku 2007 byla v místě zchátralé české boudy vybudována poštovna s kioskem, která funkcí nahradila starou poštovnu. Stará poštovna fungovala na vrcholu s dlouhou přestávkou od roku 1899 do roku 2007. Nová stavba je postavena dle návrhu architektů Martina Rajniše (rozhledna Bára u Chrudimi) a Patrika Hoffmana. Objekt je zhotoven ze dřeva a skla, stojí nad terénem na dvanácti patkách a celý je zpevněn ocelovými táhly aby odolával drsným povětrnostním podmínkám na Sněžce. Na střeše bylo pamatováno i na vyhlídkový ochoz, který je přístupný po vnějším točitém schodišti. Stavbu investovala bývalá poštmistrová z Velké Úpy paní Jaroslava Skrbková, která poštovnu na Sněžce provozuje. Stará poštovna se přestěhovala do středních Čech, na Javorovou skálu.

Stavba se nachází na nejvyšší české hoře Sněžce ve výšce 1602 m n.m., asi 3 km S od Pece pod Sněžkou.

Na vrchol vede několik značených turistických tras a také sedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou. Pěší cestu je možné uskutečnit z Pece pod Sněžkou Obřím dolem po modré a od bývalé Obří boudy po červené TZT. Cesta je dlouhá asi 6,5 km, převýšení je však asi 800 m. Další možností je jít z Pomezních bud po červené TZT tzv. Cestou česko-polského přátelství. Cesta je také dlouhá asi 6,5 km a převýšení necelých 600 m. V obou výchozích místech je možné zaparkovat auto. Do Pece pod Sněžkou i na Pomezní Boudy jezdí poměrně mnoho autobusových linek z okolních míst.

Z vrcholu Sněžky lze vidět okolní krkonošské vrcholy jako jsou: Studniční hora, Liščí hora, Vysoké kolo a další. Vidět jsou i okolní a vzdálená pohoří: Jizerské hory, Ještědský hřbet, Orlické hory, Kralický Sněžník a další. Samozřejmě se nabízí i daleký výhled do českého i polského vnitrozemí.

Pokud půjdeme na vrchol Obřím dolem, určitě nemineme důl Kovárna, který je možno navštívit. Více informací se dozvíte v íčku Veselý výlet v Temném dole a Peci. Při túře o něco výš půjdeme kolem technické rarity - čerpadla na vodní pohon (nepřesně nazývané trkač), které čerpalo vodu na vrchol Sněžky do bývalé české boudy.

Otevřeno: denně 9.30-15.30, vyhlídka pouze za příznivých povětrnostních podmínek

Vstupné: 10 Kč

 [autor: Petr Kohl]  [autor: Petr Kohl]  [autor: Petr Kohl]  [autor: Petr Kohl] pohled na rozhlednu (3.2.2012) [autor: Petr Kohl]


Diskuze k rozhledně Sněžka u Pece pod Sněžkou:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024