Svidník u Obrataně

Měřičská věž Svidník u Obrataně [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°23´33.9936´´ N
14°57´33.264´´ E

CB lokátor: JN79LJ

nadm.v.: 739 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1940
výška rozhledny: 14 m
výška vyhlídky: 14 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Tento objekt je jeden z devíti zeměměřičských věží, které se nacházejí na území jižních a středních Čech, postavených z nedostatku pevných geodetických bodů na našem území. Stavba byla postavena v roce 1940. Mají zajímavý půdorysný tvar, který je však zachován jen u sedmi těchto staveb, dvě ostatní jsou válcové. Po válce bylo několik věží používáno jako rozhledny pro turistickou veřejnost, tato na Svidníku také. Postupem času přerostly výšku stavby stromy a tím pozbyla významu. Dnes slouží jako vysílač a je pro veřejnost trvale nepřístupná.

Věž stojí na vrcholu Svidníku ve výšce 739 m.n.m asi 4 km J od městečka Obrataně.

Přístup je po červené TZT od železniční zastávky v Sudkově Dole, kde lze zaparkovat automobil. Nejbližší železniční zastávka je právě Sudkův Důl (úzkorozchodná žel. trať č. 228 Jindřichův Hradec - Obrataň a zpět). Cesta na vrchol je dlouhá asi 2,5 km. Dá se jít také z Černovic též po červené značce, to je asi 3 km.

Z rozhledny přes přerůstající stromy by nebylo dnes možné nic vidět.

Zajímavostí je, že pod Svidníkem u Vintířova se nalézá rašeliniště. Zajímavostí je i samotná železniční trať, která pod Svidníkem prochází. Je úzkorozchodná a určitě stojí za to se vláčkem projet. V létě jsou zde provozovány i vlaky tažené parními lokomotivami.

Otevřeno: dlouhodobě zavřenoDiskuze k rozhledně Svidník u Obrataně:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024