Blatenský vrch u Horní Blatné

Rozhledna Blatenský vrch u Horní Blatné [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
50°24´0.6228´´ N
12°46´53.814´´ E

CB lokátor: JO60JJ

nadm.v.: 1043 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1913
výška rozhledny: 21 m
výška vyhlídky: 18 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhledna na Blatenském vrchu je výsledkem snahy Spolku pro zimní sporty z nedalekého městečka Horní Blatné, který chtěl z okolí vytvořit středisko pro turistiku a sport. Projekt vypracoval architekt Karel Matusch z Chebu a zahrnoval v sobě jak 21 m vysokou rozhlednu, tak přilehlý horský hotel. Celý objekt byl otevřen 5. července 1913 a dostal jméno po rakouské arcivévodkyni Zitě. Po válce dostaly celý objekt jednotky PS, které chatu dovedly do takového stavu, že musela být zbořena. Dnes tedy stojí na vrcholu jen rozhledna, ovšem vedle je postaven alespoň turistický přístřešek.

Rozhledna se nachází na Blatenském vrchu, 1,5 km SV od městečka Horní Blatná. Nadmořská výška vrcholu je 1043 metrů.

Přímo na vrchol se dá zajet automobilem. 1 km dlouhá odbočka k rozhledně vede od silnice vedoucí z Božího Daru do Horní Blatné a je umístěna asi 1,5 km před Horní Blatnou vpravo. Přes Horní Blatnou vede také železnice do pohraniční stanice Potůčky (žel. trať č. 142 K. Vary - Potůčky). Od nádraží je to k rozhledně asi 2 km po červené TZT.

Rozhledna umožňuje kruhový výhled na Doupovské hory a hlavně jsou vidět okolní krušnohorské vrcholy Klínovec, Božidarský Špičák, Tisovský vrch u Nejdku, Plešivec a v sousedním Německu ležící např. Fichtelberg.

Jako zajímavost lze uvést, že na úpatí kopce jsou zbytky po dolování cínu, a to v podobě Ledových jam vzniklých propadnutím poddolované oblasti. Jámy jsou až 25 m hluboké a sníh se v nich drží většinou i v létě.

Otevřeno: letní měsíce pondělí - neděle 10.00-17.00, zimní měsíce sobota, neděle 10.00-17.00

Vstupné: dospělí 10 Kč, děti 5 KčDiskuze k rozhledně Blatenský vrch u Horní Blatné:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021