Bučina u Lázní Kyselka

Rozhledna Bučina ještě v době zapomnění
PoziceGPS - WGS84:
50°15´21.546´´ N
13°0´15.6888´´ E

CB lokátor: JO60MG

nadm.v.: 570 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1880
výška rozhledny: 12 m
výška vyhlídky: 10 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Kamenná rozhledna byla postavena okolo roku 1880. O stavbu se pravděpodobně zasloužil Jindřich Mattoni, který koupil obec Kyselka s prameny a přilehlým okolím od rodu Černínů. Vybudoval lázně, zavedl železnici z Vojkovic nad Ohří a jeho "Mattoniho minerální voda" se stala světově proslulou. Rozhledna sloužila až do druhé světové války lázeňským hostům, v okolí Kyselky byly udržované výletní chodníky. Po válce se rozhledna ocitla na území vojenského újezdu Hradiště, stala se nepřístupnou a začala chátrat. Změna nastala až po roce 2001, kdy byla vojenskou lesní správou vyspravena, opatřena dřevěnou stříškou, a také byly vykáceny některé okolní stromy pro zlepšení výhledu.

Rozhledna je umístěna pod vrcholem Bučina asi 0,5 km JV od obce Kyselka ve výšce 570 m n.m. Samotná obec je vzdálena asi 10 kilometrů V od Karlových Varů.

Do Kyselky se lze dostat automobilem. Obec je umístěna na silnici vedoucí kolem Ohře z Karlových Varů do Ostrova nad Ohří. V Kyselce lze zaparkovat. Na Bučinu je to asi 1,0 km po červené odbočce. Nejbližší železniční stanicí jsou Vojkovice nad Ohří (žel. trať č. 140 Chomutov - Cheb), které jsou vzdálené asi 8 km po červené TZT. Je také možné zvolit cestu po červené TZT z Karlových Varů, která prochází ve Varech pod Goethovou rozhlednou. Tato cesta je dlouhá asi 14 kilometrů.

Dnes je z věže opět alespoň částečný výhled, a to na samotnou obec Kyselku, ale také na Krušné hory s Klínovcem a částečně také Doupovské hory.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Bučina u Lázní Kyselka:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021