Doubská hora u Karlových Varů

jiné názvy: Aberg
Hotel s rozhlednou na Doubské hoře u Karlových Varů [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
50°12´14.1624´´ N
12°50´47.7276´´ E

CB lokátor: JO60KE

nadm.v.: 609 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1905
výška rozhledny: 22 m
výška vyhlídky: 18 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Objekt, který dnes stojí na Doubské hoře je již třetí stavbou na témže místě. Jako první byla postavena v roce 1848 dřevěná trámová věž, která však za deset let podlehla požáru spolu s okolními lesy. Proto v roce 1862 rozhodla městská rada o postavení kamenné věže. V roce 1878 přibyla pro lázeňské hosty ještě kavárna. Koncem devadesátých let 19. století se však ukázalo, že věž má stavební nedostatky a musí být pro veřejnost uzavřena. V roce 1904 bylo rozhodnuto městským stavebním odborem o zbourání kamenné věže, která byla v roce 1905 nahrazena restaurací s 22 metrů vysokou rozhlednou v moderním stylu. Pro realizaci stavby byl vybrán projekt architekta Rudolfa Melichara a stavba byla zadána staviteli Josefu Waldertovi. V době poválečné byl objekt pojmenován jako Gottwaldova vyhlídka. V sedmdesátých letech dostaly stavbu do držení Severočeské chemické závody Lovosice jako rekreační objekt. Po revoluci byl dán objekt do privatizace a byla provedena rekonstrukce na hotel se jménem Aberg, podle starého pojmenování tohoto místa. Poté celý objekt přišel do rukou ruským majitelům, kteří vybudovali z vyhlídky hotelový pokoj, do nějž za účelem výhledu pouštěli jen příležitostně. Dnešní majitel uvažuje o znovuotevření rozhledny.

Stavba je umístěna na nejvyšším bodě v okolí Doubské hoře ve výšce 609 m n.m. Vrchol se nachází 3 kilometry JZ od centra Karlových Varů.

Automobilem se lze dostat až k objektu. Z Karlových Varů se vydáme směrem na obec Doubí, před kterou je vyznačena odbočka s ukazateli přímo k budově. Tam lze i zaparkovat. Nejbližší železniční zastávka je vzdálena asi 1,5 kilometru a nese název Karlovy Vary - Březová (žel. trať č. 149 K. Vary - Mar. Lázně). Cesta vede po modré TZT. Na vrchol Doubské hory se dá jít také z Karlových Varů od rozhledny Diana, taktéž po modré. Cesta je dlouhá asi 3 kilometry.

Z rozhledny lze spatřit Krušné a Doupovské hory, část Slavkovského lesa, zahlédnout lze také hrad Andělskou horu a nad Karlovými Vary rozhledny Dianu a Goethovu vyhlídku.

Otevřeno: dlouhodobě zavřenoDiskuze k rozhledně Doubská hora u Karlových Varů:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021