Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem

14.11.2008 Erbenova vyhlídka [autor: Hana Květoňová]
PoziceGPS - WGS84:
50°40´43.2624´´ N
14°3´3.294´´ E

CB lokátor: JO70AQ

nadm.v.: 420 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1933
výška rozhledny: 15 m
výška vyhlídky: 12 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Na návrší Brand nad městem Ústí nad Labem byla postavena první rozhledna již v roce 1889. Jednalo se o dřevěnou trámovou stavbu s opláštěním, která spočívala na kamenné podezdívce. Rozhlednu však v roce 1898 strhla vichřice. Rozhledna byla obnovena, nebyla však již opláštěna. I tak nepřežila rok 1903, kdy opět zasáhla vichřice. Kamenný podstavec dál sloužil svým účelům. V roce 1911 však po úderu blesku neodolal ani ten. Až v roce 1933 přišli ústečtí turisté s obnovením rozhledny na Brandu. Realizaci kamenné 8 m vysoké stavby provedl stavitel Köckert a rozhledna byla pojmenována po Alexadrovi Erbenovi - dřívějším předsedovy spolku turistů v Ústí a řediteli místní spořitelny. Otevření se konalo 2. července 1933. Oprav se stavba dočkala až v 80. letech 20. stol., kdy se prací chopil ústecký turistický oddíl Spartak. další úpravy byly prováděny ještě v 90. letech. Zásadní rekonstrukce však na rozhlednu čekala v novém tisíciletí, kdy již z rozhledny nebylo vidět do labského údolí pro přerůstající stromy. V roce 2004 bylo tedy rozhodnuto o navýšení stavby. K tomu byly předloženy dva návrhy. Jeden v moderním a druhý v historizujícím pojetí. Po peticích veřejnosti byl zvolen druhý návrh, a tak mohla být rozhledna navýšena o cca. 7 m. Vznikla tedy nově dvě vyhlídková patra a přibylo také dřevěné zastřešení. Slavnostní znovuotevření se událo 15. října 2006.

Rozhledna stojí cca. 2,5 km SV od centra Ústí nad Labem na návrší zvaném Brand, v blízkosti městské části Dobětice. Výška místa je 420 m n.m.

Do blízkosti rozhledny se dá dostat autem tak, že dojedeme do městské části Dobětice, kde zaparkujeme. Napojíme se na modrou TZT, a na odbočce půjdeme po zelené. Ta nás dovede až k rozhledně. Nejbližší železniční stanice je Ústí nad Labem Hl. n. Odtud vede modrá TZT, která nás zavede až na rozcestník "Dobětice" kde zabočíme na zelenou k rozhledně. Cesta je dlouhá asi 3,5 km.

Z rozhledny je možné vidět město Ústí s údolím Labe, rozhlednu Větruši a hrad Střekov nad městem, dále Bukovou horu s vysílačem, Milešovku v Českém středohoří a také část Krušných hor.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021