Hasištějn u Kadaně

Hasištějn u Kadaně [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
50°26´42.8496´´ N
13°15´26.6904´´ E

CB lokátor: JO60PK

nadm.v.: 627 m n.m.
Číselné informacevýška rozhledny: 25 m
výška vyhlídky: 28 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: součástí hradu
QR kódZobraz

Hrad Hasištejn byl postaven ve 14. století pány ze Šumburka na skalnatém ostrohu u obce Prunéřov z důvodu ochrany horských průsmyků, kde procázely důležité cesty z Německa. Od roku 1490 držel hrad Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic - známý básník a humanista, který hrad upravil do obranyschopnější podoby. Po smrti Bohuslava hrad už jen pustl a byl postupně rozebírán pro materiál na okolní stavby. Na konci 19. století se stal majitelem Emanuel Karsch. Ten provedl zakonzervování zdiva, upravil okolí, vybudoval restauraci a 25 m vysokou věž upravil na rozhlednu. Ta s malými úpravami slouží dodnes. Restaurace v 70. letech vyhořela, ale dnes již opět nová restaurace na hradě slouží stravovacím účelům.

Skalní ostroh, kde je hrad umístěn leží ve výšce 627 m n.m. Hasištejn je vzdálen 7 km S od města Kadaně.

Automobil můžeme zaparkovat přímo u hradu, kde je parkoviště. Tam se dostaneme z obce Místo, která leží na odbočce vedoucí z hlavní silnice mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří. Odbočka je směrem vpravo asi 6 km za Chomutovem. Z Místa je to k hradu asi 0,5 km po asfaltové lesní cestě. Nejbližší žel. stanice Kadaň (žel. trať č. 140 Chomutov - Cheb) je vzdálena asi 4,5 km a od ní půjdeme po modré TZT až k hradu.

Rozhled je hlavně J až V směrem. Tedy hlavně na Doupovské hory, a také část Českého středohoří. V popředí je jako na dlani tepelná elektrárna Prunéřov.

Otevřeno: duben - říjen denně 10.00-18.00

Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 15 KčDiskuze k rozhledně Hasištějn u Kadaně:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021