Javorník u Stachů

Javorník u Stachů [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°8´17.6532´´ N
13°39´12.4164´´ E

CB lokátor: JN69TD

nadm.v.: 1066 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1938
výška rozhledny: 39 m
výška vyhlídky: 30 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhledna byla postavena v roce 1938 podle projektu arch. Karla Houry ze Sušice, otevřena byla téhož roku 28. srpna pod názvem Klostermannova rozhledna. V té době 25 metrů vysoká rozhledna byla postavena na žulovém vrcholu v nadmořské výšce 1066 m.n.m. Tehdejší sponzoři stavby jsou patrně vytesáni do 27 žulových kvádrů umístěných ve spodní části stavby. Přes druhou světovou válku sloužila stavba jako německá vojenská pozorovatelna. Po válce byla opět veřejnosti zpřístupněna. Postupem času se však celá rozhledna ztratila v okolním přerůstajícím lese. Až v roce 2001 byla založena Nadace Karla Klostermanna, která ve spolupráci s jedním z mobilních operátorů zainvestovala zvýšení rozhledny na dnešních 39 m. Nástavba je tvořena zajímavým osmibokým tubusem vyrůstajícím z původní střechy krytého ochozu. Tubus je zakončen novou krytou vyhlídkovou plošinou a nad ní umístěným technologickým zařízením. 5.7.2003 byla rozhledna slavnostně znovu otevřena.

Rozhledna se tyčí na vrcholu Javorníku nad stejnojmennou osadou vzdálenou asi 0,7 km Z ve výšce 1066 m n.m.

Do obce Javorník i na stejnojmenný vrchol se lze dostat ze železniční stanice Vimperk po červené turistické značce, v Úbislavi se však napojí na žlutou značku která vás dovede až do vsi ( je to však asi 18 km ). Výhodnější je nechat se do vsi dovést autobusem například z Vimperka. K rozhledně je to z obce po modré TZT kolem kapličky asi 1 km. Nejvýhodnější je do obce dojet automobilem a zaparkovat na parkovišti v obci.

Z rozhledny je možno vidět okolní i vzdálenější šumavské vrcholy jako jsou Libín, Mařský vrch, Popelná hora atd, vidět je i dále do vnitrozemí - Svatobor, Volyně a např. město Vodňany.

Zajímavostí je, že za protektorátu byla hranice naší okleštěné republiky hned za rozhlednou a tím se stal Javorník nejvyšším vrcholem české části protektorátu (nejvyšší hora celého protektorátu byla Lysá hora v Beskydech).

Otevřeno: vždy aktuální provozní doba je na adrese: http://www.javornik.cz/index.html V případě nepříznivého počasí je rozhledna uzavřena.

Vstupné: dospělí 30 Kč, studenti 20 Kč, děti 6-15 let a důchodci 10 Kč, děti do 6 let zdarma.Diskuze k rozhledně Javorník u Stachů:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021