Jedlová u Chřibské

13.9.2008  Rozhledna Jedlová u Chřibské [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
50°51´23.9184´´ N
14°33´37.2456´´ E

CB lokátor: JO70GU

nadm.v.: 774 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1891
výška rozhledny: 29 m
výška vyhlídky: 23 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhledna na Jedlové byla postavena díky Josefu Menzelovi, předsedovi Spolku pro nejsevernější Čechy v Jiřetíně. Jeho nápad se začal realizovat v roce 1890. Projekt vypracoval ing. Stoy z Varnsdorfu, samotnou stavbu prováděl stavitel Josef Eiselt. Stavba je ze znělcového kamene a vyhlídková plošina dosahuje výšky 23 m. Otevření se konalo 14. září 1891. Vedle rozhledny byla otevřena ještě turistická chata, kterou nechal postavit majitel místního panství Ferdinand Kinský. Po druhé světové válce začala chátrat chata a později i rozhledna. Až v roce 1993 dokázal soukromý majitel p. Josef Krejčí nejprve rozhlednu a poté i chatu do perfektního stavu, podle předchozího vzhledu objektů se však mohlo zdát, že to již se nikomu nepodaří. V chatě je možno se dobře občerstvit a dokonce i ubytovat.

Jedlová je se svými 774 m n.m. třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor. Nachází se 7 km JZ od Varnsdorfu.

Autem se dá zajet do osady Jedlová po úzké asfaltové silničce. Odbočka do Jedlové se nachází za Jiřetínem na silnici směrem do Chřibské vlevo. V Jedlové je možno zaparkovat u místních ubytoven, odkud je to po červené TZT 2 km. Nejbližší železniční stanice se nachází v Jiřetíně pod Jedlovou (žel. trať č. 089 Rybniště - Varnsdorf). Od nádraží půjdeme nejprve po zelené TZT přes Jiřetín a Křížovou horu do osady Jedlová. Odtud vystoupáme na vrchol po červené TZT. Cesta je dlouhá 4 km.

Z rozhledny je pěkný kruhový výhled na okolní vrcholky Lužických hor, dále Ještěd, Bezděz, Milešovku a např. hrad Trosky. Vidět jsou okolní města Rumburk, Varnsdorf a v blízkém okolí hrad Tolštejn. Na sever je vidět do SRN a Polska. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Jizerské hory a Krkonoše.

Otevřeno: celoročně 9.00-20.00. Ubytovaní mají vstup na rozhlednu volný kdykoliv

Vstupné: zpoplatněnoDiskuze k rozhledně Jedlová u Chřibské:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021