Komáří vížka u Teplic

PoziceGPS - WGS84:
50°42´24.1848´´ N
13°51´23.346´´ E

CB lokátor: JO60WQ

nadm.v.: 809 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1857
výška rozhledny: 16 m
výška vyhlídky: 12 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Horskou restauraci s rozhlednou nechal postavit majitel zdejšího panství hrabě Clary Aldringen v roce 1857 dle projektu Raimunda Zechela z Krupky. Na Komáří vížce před kdysi stávala zvonice, která svolávala horníky na práci do dolů a oznamovala také konec práce. S úpadkem důlní činnosti v této oblasti začali tento kraj vyhledávat turisté. V té době byla právě postavena restaurace s kamennou rozhlednou, která nabízela výhled do daleka. Na rozhlednu byl upevněn zvon z původní zvonice. Již v 19. stol. se uvažovalo o zjednodušení dostupnosti zdejších horských obcí. Byla navržena kolejová lanová dráha, plány se však neustále posouvaly, až nakonec v roce 1952 Transporta Chrudim dokončila v té době nejdelší sedačkovou lanovku ve střední Evropě. 2 348 m dlouhá lanovka vede z Krupky až na vrchol Komáří vížky. V 90. letech 20. stol. došlo k rekonstrukci celého objektu včetně rozhledny, u které byla zazděna vyhlídková okna. Rozhledna tedy přestala sloužit svým účelům.

Stavba stojí na vrcholu Komáří vížky asi 3 km S od Krupky ve výšce 809 m n.m.

Do blízkosti objektu se dá zajet autem tak, že pojedeme z Krupky směrem na Horní Krupku a dále na parkoviště na Komáří vížce. Tam necháme auto a půjdeme asi 0,25 km po značených TZT na vrchol. Nejbližší železniční zastávka je Krupka město (žel. trať č. 132 Děčín - Oldřichov u Duchcova). Ze zastávky se vydáme po žluté TZT, která nás dovede až na vrchol. Cesta je dlouhá asi 5 km. Kdo by však chtěl na vrchol vyjet lanovkou, je lepší vystoupit na vlakové zastávce Bohosudov zastávka, která leží přímo u spodní stanice lanovky.

Rozhled je umožněn na okolní vrcholy Krušných hor, České středohoří, Děčínský Sněžník s rozhlednou a za dobré viditelnosti jsou i vidět Doupovské hory, Lužické hory, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.

Pokud pojedeme z Krupky na Komáří vížku, mineme Štolu Starý Martin, která je přístupná veřejnosti v otevírací době. Štola dokládá dřívější způsob dobývání cínové rudy.

Restaurace s rozhlednou a kaple na Komáří vížce od parkoviště [autor: Eva Vondrášková st.]


Diskuze k rozhledně Komáří vížka u Teplic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021