Mařský vrch u Vimperka

Mařský vrch u Vimperka [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°4´22.0368´´ N
13°50´52.53´´ E

CB lokátor: JN69WB

nadm.v.: 907 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1936
výška rozhledny: 12 m
výška vyhlídky: 8 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

S myšlenkou na Mařském vrchu postavit zajímavě řešenou rozhlednu přišel pan František Teplý - farář a archivář na odpočinku v Malenicích. V roce 1935 byl založen stavební fond a zanedlouho se již pokládal základní kámen. 12 metrů vysoká rozhledna s přilehlou kaplí svatého Václava byla postavena podle projektu Ludvíka Krejsy ze Štítkova. Slavnostně otevřena a vysvěcena byla 24. května 1936. V roce 2004 byla rozhledna rekonstruována s finanční podporou obce Svatá Máří a Jihočeského kraje. Na rozhledně je umístěna návštěvní kniha. K rozhledně s kaplí vede křížová cesta se zajímavě vyobrazenými zastaveními. Nedaleko rozhledny byl v minulosti vybudován televizní vysílač.

Rozhledna je postavena na Mařském vrchu vysokém 907 m.n.m., který se tyčí nad obcí Svatá Maří asi pět kilometrů severovýchodně od Vimperka a kvůli vysoké konstrukci televizního vysílače je nepřehlédnutelným bodem v okolí.

Kdo má možnost jet automobilem, udělá nejlépe, když vyjede asi 700 m z obce Štítkov po modré TZT vedoucí po asfaltové silničce na malé parkoviště a bude dále pokračovat pěšky po modré a zároveň červené turistické značce. Přibližně po půl kilometru dojdeme k rozhledně. Na vrchol vede asfaltová silnička, ale na jejím začátku u křižovatky je označena zákazem vjezdu. Kdo pojede vlakem, může vystoupit buď na nádraží ve Vimperku (žel. trať č. 198 Strakonice - Volary) a jít po červené značce (5,5 km), nebo může vystoupit v Bohumilicích (taktéž trať č. 198) a dojít na vrchol po modré TZT (5 km).

Ač úplnému rozhledu z většiny brání vzrostlé stromy, překvapí nás rozhledna pěknými výhledy z osmimetrového ochozu hlavně severním a severozápadním směrem. Spatřit lze několik šumavských vrcholů jako jsou například Javorník, Můstek a Pancíř. Jinak je vidět i oblast Strakonicka a v dáli můžete za dobré viditelnosti spatřit i vrcholky brdské pahorkatiny.

Na západním svahu pod rozhlednou se nalézá kamenné moře, které nese název Lysá skála a je chráněným přírodním výtvorem.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Mařský vrch u Vimperka:

V této diskuzi je 1 příspěvků.
24.02.2010 13:22:50Pavel Vondrášek: Lepší výhledRozhledna nabízí stále omezený výhled, ale v blízkosti vrcholu byl částečně vykácen les, proto je nyní možné spatřit částečně i Boubín a okolní vrcholy.Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021