Milešovka u Milešova

PoziceGPS - WGS84:
50°33´17.4528´´ N
13°55´52.41´´ E

CB lokátor: JO60XN

nadm.v.: 837 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1905
výška rozhledny: 19 m
výška vyhlídky: 10 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Vrchol Milešovky lákal k výstupům za dalekými výhledy již v 19. stol., kdy začal být navštěvován lázeňskými hosty z Teplic, výstup byl však ztížen méně přístupným terénem. Zvyšujícího zájmu o turistiku si všiml milešovský hostinský Anton Weber a v roce 1820 si zajistil povolení na stavbu jednoduché chýše, kde prodával občerstvení a nabízel i místo pro ty, kteří zde chtěli přenocovat. Na vrchol zbudoval přístupové cesty. Postupem času pro zvyšující se návštěvnost chajdu rozšířil, přistavěl další ubytovací prostory a kapličku. Postavil také kamennou rozhlednu s výškou kolem 4 m. V roce 1905 došlo k požáru části objektů, ale restaurace byla opět obnovena. V té době byla na vrcholu vybudována také meteorologická observatoř, jejíž stavbu inicioval teplický horský spolek. Projekt vyhrál se svým návrhem objektu s vyhlídkovou věží ing. arch. Edmund Hok. Stavbu provedli firmy Knobloch z Kostomlat a Richard Pech z Radovesic. Až do začátku 2. sv. války byl nižší ochoz ve výšce 10 m přístupný turistické veřejnosti. Za první republiky se také ještě rozšířila restaurace na hotel a vrchol upraven na způsob parku. Za války observatoř připadla německé armádě a pro turisty byla věž uzavřena. Tento stav zůstal i po válce a pomalu upadala i restaurace, kterou v roce 1969 převzala armáda. Ostatní objekty původní restaurace se proměnily v ruiny. Objekt observatoře nadále sloužil svým účelům ČSAV, ovšem bez zpřístupnění věže. To se však změnilo v roce 1998 díky iniciativě obecně prospěšné společnosti Milešovka, která ve spolupráci s Ústavem fyziky atmosféry AV ČR a Společností přátel Českého středohoří zajistila opětovného otevření prvního ochozu pro turisty. Zároveň byl opět zveleben vrchol Milešovky úpravou cest (i přístupových) a vykácením náletových dřevin pro umožnění přirozených výhledů. Na vrcholu byl také zřízen bufet. V době, kdy objekty vlastnila armáda, byla na vrchol postavena nákladní lanovka.

Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu Českého středohoří Milešovce asi 10 km SZ od Lovosic. Objekt je umístěn ve výšce 837 m n.m.

Na vrchol se dostaneme pěšky např. z Milešova, kde můžeme zaparkovat. Cesta vede po červené TZT a je dlouhá asi 2,5 km, převýšení je asi 440 m. Vlak nám zastaví nejblíže v Bořislavi (žel. trať č. 097 Lovosice - Teplice v Čechách). Ze zastávka vede žlutá TZT, která nás dovede do Bílky, kde se napojíme na červenou TZT vedoucí až na vrchol Milešovky. Cesta je dlouhá asi 5 km a převýšení 527 m.

Díky převýšení Milešovky asi 400 m nad okolní krajinou patří výhled z vrcholu snad k nejúchvatnějšímu v celých Čechách. Vidět jsou okolní vrcholy Českého středohoří (Lovoš, Kletečná), Děčínský Sněžník, Krušné hory s Klínovcem, Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory a Krkonoše. Lze vidět i Šumavu, Český les a Novohradské hory a výjimečně za extra dobré viditelnosti i cca. 350 km vzdálené Alpy.

Otevřeno: březen - říjen denně 10.30-17.00, listopad - únor denně 11.30-17.00

Vstupné: 35 Kč

Milešovka [autor: Eva Vondrášková st.] Milešovka spolu s obcí Milešov, kde je i zámek [autor: Eva Vondrášková st.]


Diskuze k rozhledně Milešovka u Milešova:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021