Mostka v Litoměřicích

PoziceGPS - WGS84:
50°32´47.886´´ N
14°8´13.9452´´ E

CB lokátor: JO70BN

nadm.v.: 272 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1910
výška rozhledny: 20 m
výška vyhlídky: 16 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Objekt na Mostce nad městem Litoměřice byl realizován díky Spolku pro zvelebení města Litoměřice v čele s Vilhelmem Maierem v roce 1910. V té době již byl na do té doby nezalesněné Mostce od konce 19. stol. zřízen lesopark s upravenými pěšinami a lavičkami. Čerstvě založený spolek si dal za svůj největší cíl právě doplnit vrchol o výletní restauraci s rozhlednou, která by zároveň sloužila i jako požární hláska, vojenská pozorovatelna a meteorologická stanice. Projekt vypracoval architekt Viktor Kraus v německém romantickém slohu a samotnou stavbu provedla firma Krause-Poselt. Slavnostní otevření se konalo 6. listopadu 1910 a rozhledna byla pojmenována po císaři Františkovi Josefovi I. V roce 1934 byla stejnou stavební firmou přistavěna k objektu ještě veranda, taneční sál a altán. Po 2. světové válce byl celý objekt města a roku 1955 přešel pod správu podniku RaJ v Ústí nad Labem. Po roce 1989 byla restaurace vrácena městu, které jí zprivatizovalo a nový majitel provedl rekonstrukci. Rozhledna byla celou dobu přístupná, však jen do roku 2008, kdy byla prý pro údajně nevyhovující stav schodiště do odvolání uzavřena. Nyní však rozhledna slouží opět svému účelu.

Objekt stojí na Mostce (také Mostná hora) v lesoparku v Litoměřicích, asi 1,5 km S od centra ve výšce 272 m n.m.

K rozhledně se dá zajet autem ulicemi města. Dostaneme se do Fillovy ulice a v oblouku u dětského domova pojedeme rovně po asfaltce. \ta nás dovede až ne vrchol. Nejbližší železniční stanice jsou Litoměřice horní nádraží (žel. trať č. 087 Lovosice - Česká Lípa). Od nádraží nás cesta povede po modré TZT až k rozhledně. Trasa je dlouhá asi 1,5 km.

Rozhledna nabízí výhled na město Litoměřice, vrcholky Českého středohoří s Milešovkou, hrad Hazmburk a například horu Říp.

Otevřeno: denně 12:00-20:00

Vstupné: 30 Kč

Mostka [autor: Eva Vondrášková st.] Dřevěné schodiště v rozhledně [autor: Eva Vondrášková st.] Kovové schodiště v rozhledně [autor: Eva Vondrášková st.] Vyhlídková plošina na rozhledně, v pozadí Litoměřice [autor: Eva Vondrášková st.] Pohled ze žluté edice rozhleden


Diskuze k rozhledně Mostka v Litoměřicích:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021