Náčkovice u Verneřic

jiné názvy: Víťova rozhledna
6.9.2008  Rozhledna Náčkovice u Verneřic [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
50°38´57.8904´´ N
14°16´36.2676´´ E

CB lokátor: JO70DP

nadm.v.: 616 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2004
výška rozhledny: 18 m
výška vyhlídky: 9 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: železná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhledna u obce Náčkovice je další stavbou, která kombinuje vyhlídkovou stavbu s vysílačem mobilních sítí. Na rozdíl od některých staveb stejného účelu je tato rozhledna pojata originálním způsobem. Konstrukce je ocelová, ve spodní části obestavěná kamennou místností s pokladnou a sousedícím technologickým zázemím vysílače. Do výšky vyhlídkového patra je konstrukce opláštěná dřevem. Patro s anténami je již odkryté. Stavba byla dostavěna a otevřena v roce 2004 a je dílem architekta Martina Gabriela.

Rozhledna se nachází na návrší ve výšce 616 m n.m. cca. 0,5 km S od obce Náčkovice nedaleko Verneřic.

K rozhledně lze dojet autem po panelové polní cestě. Na cestu je potřeba zabočit ze silnice vedoucí z obce Náčkovice do obce Mukařov. Stavba je v terénu dobře viditelná. Nejbližší železniční zastávka se nachází v Malém Březně (žel. trať č. 072 Ústí n./ Lab. - Lysá n./ Lab.). Cesta však vede pouze po silnicích přes obec Zubrnice až na křižovatce u místa zvaného Klínky vlevo zabočíme na Náčkovice. Cesta je dlouhá cca. 12 km. Vhodnější je zvolit některou z linek autobusové dopravy zajíždějící do obce Náčkovice.

Vyhlídka nabízí kruhový výhled na některé vrcholy Českého středohoří, Krušných a Lužických hor, Ještěd. směrem na SZ je vidět televizní vysílač na Bukové hoře. Za dobrého počasí lze spatřit i Jizerské hory a Krkonoše.

V nedalekých Zubrnicích se nachází malé železniční muzeum se zajímavými exponáty a historií zrušené železniční trati z Velkého Března do Verneřic a Úštěku. V Zubrnicích je také skanzen, kde lze spatřit typická stavení a zvyky zdejšího kraje.

Otevřeno: květen - říjen pátek - neděle 9.00 - 17.00

Vstupné: dospělí a děti nad 6 let 15 Kč, děti do 6 let zdarmaDiskuze k rozhledně Náčkovice u Verneřic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021