Pancíř u Železné Rudy

Pancíř u Železné Rudy [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°10´40.7244´´ N
13°15´14.0472´´ E

CB lokátor: JN69PE

nadm.v.: 1214 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1923
výška rozhledny: 18 m
výška vyhlídky: 15 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Po své dřevěné trámové předchůdkyni z roku 1880 (mimochodem neměla dlouhého trvání ) byla v roce 1923 na popud KČT podle projektu architekta Janovského z Klatov postavena na Pancíři chata s rozhlednou. Stavba objektu byla zadána panu staviteli Kuchlerovi ze Železné Rudy. Slavnostní otevření se konalo 28. září 1923 a chata byla pojmenována po Jaroslavu Mattušovi - který prosazoval rozmach turistiky na Šumavě.

Chata s rozhlednou stojí na jednom ze šumavských velikánů - Pancíři, vysokém 1214 m n.m. Vrchol se nalézá asi 4,5 km směrem na S od centra Železné Rudy, přímo nad obcí Špičák.

Automobilem se dá nejblíže k vrcholu dostat, když dojedeme na parkoviště k hotelu Horizont na Hofmankách, kam zabočíme z obce Špičák a odtud můžeme dojít na vrchol po modré značce (asi 1,5 km). Zaparkovat lze však také v obci Špičák pod sedačkovou lanovou dráhou, kterou se můžete nechat vyvézt až na vrchol Pancíře. Nejbližší železniční stanice se nachází přímo ve Špičáku (žel. trať č. 183 Plzeň - Železná Ruda), odkud je to k lanovce asi jen 500 metrů. Jinak je v okolí mnoho turistických tras vedoucích na vrchol, proto se dají vymyslet různé kombinace pěkných vycházek.

Z rozhledny lze spatřit několik okolních šumavských masívů jako je Špičák, Můstek, Boubín, Javorník a ještě plno vrcholů. Nedaleko je také nejvyšší hora Šumavy Velký Javor. Ten se však nachází již na bavorské straně Šumavy. Někdy je také možno zahlédnout Alpy.

Otevřeno: dle otevírací doby restaurace

Vstupné: zpoplatněnoDiskuze k rozhledně Pancíř u Železné Rudy:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021