Růžový vrch v Hoře Svaté Kateřiny

PoziceGPS - WGS84:
50°36´11.8584´´ N
13°26´33.4752´´ E

CB lokátor: JO60RO

nadm.v.: 729 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1902
výška rozhledny: 19 m
výška vyhlídky: 16 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz
Nejbližší rozhledny
vzdálené
[km]
směr
Jeřabina u Litvínova5.6V
Strážiště u Chomutova13.2J
Hasištějn u Kadaně21.9JZ

Nápad na postavení rozhledny nad obcí Hora Svaté Kateřiny v Krušných horách se zrodil v hlavách členů místního okrašlovacího spolku v roce 1898. Byla z zvolena kamenná válcová věž vysoká 16 m s otevřenou vyhlídkovou plošinou a kovovým zábradlím. Pojmenována byla po císaři Františkovi Josefovi I. k výročí jeho 50. narozenin a slavnostně otevřena 17. srpna 1902. Po pádu Rakousko uherské monarchie a vzniku Československa byla věž pojmenována po zakladateli německého tělovýchovného hnutí F.L. Jahnovi. Na vyhlídkovou plošinu byla také dosazena dřevěná krytá prosklená nástavba. V 80. letech 20. stol. byla polskou stavební firmou rozhledna omítnuta a na fasádě vytvořen obří nápis s názvem firmy. Nástavba byla odstraněna a přidáno ocelové zábradlí. Před generální opravou, která proběhla v roce 2002 byla rozhledna pro nevyhovující stav schodiště uzavřena. Oprava v sobě zahrnovala otlučení novodobé omítky, vyspárování zdiva, zesílení konstrukce ocelovými sítěmi z vnitřní strany a opětovné usazení nové dřevěné prosklené vyhlídky. U rozhledna vyrostl ještě přístřešek. Oprava byla financována z různých dotačních zdrojů a rozpočtu města Hora Svaté Kateřiny. K slavnostnímu znovuotevření a vysvěcení rozhledny došlo 22. června 2002. Rozhledna dostala název Hláska.

Rozhledna stojí na Růžovém vrchu v obci Hora Svaté Kateřiny ve výšce 729 m n.m.

K rozhledně se dá dostat autem, tam lze i zaparkovat. Z obce na místo vede asfaltová silnička. Nejbližší železniční stanice je Litvínov (žel. trať č. 134 Oldřichov u Duchcova - Litvínov). Od nádraží půjdeme po červené TZT do Chudeřína, kde budeme pokračovat vpravo po silnici na Mariánské Údolí. Tam se napojíme na žlutou TZT a ta nás dovede až do Hory Svaté Kateřiny. Cesta je dlouhá asi 14,5 km.

Rozhledna nabízí kruhový výhled. Spatřit je možné okolní místa Krušných hory na české, ale i německé straně, jako jsou vrchol Jeřabina s rozhlednou, Kamenný vrch, Novou Ves v horách s blízkými věrnými elektrárnami, německé město Olbernhau atd. V dáli lze vidět i Milešovku v Českém středohoří.

V městě Hora Svaté Kateřiny a okolí se nachází množství památek po hornické slávě města, tedy několik štol na dolování mědi, stříbra a zinku, ale také např. morový sloup a budova soudu.

Otevřeno: květen - říjen pondělí - pátek 13.00-17.00, sobota, neděle 11.00-17.00

Vstupné: 10 Kč

Růžový vrch v Hoře Svaté Kateřiny [autor: Eva Vondrášková st.]


Diskuze k rozhledně Růžový vrch v Hoře Svaté Kateřiny:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021