Strážný vrch u Merboltic

PoziceGPS - WGS84:
50°41´13.776´´ N
14°21´19.9368´´ E

CB lokátor: JO70EQ

nadm.v.: 601 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2006
výška rozhledny: 12 m
výška vyhlídky: 10 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: dřevěná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhlednová historie na Strážném vrchu nastala v roce 1901, kdy zde k turistické chatě z roku 1893 přibyla dřevěná vyhlídková věž. Ta však přečkala pouze do první světové války. Proto byla Sdružením přátel přírody vybudována v roce 1925 nová kamenná věž o výšce 10 metrů. Tato rozhledna stála na vrcholu Strážného vrchu do 60. let 20. stol., kdy pravděpodobně po úderu blesku, tak jako tak, rozpadající se věž definitivně zřítila. S nápadem postavit na vrcholu již třetí rozhlednu přišli merboltičtí v roce 1999. Celý proces povolování a realizace trval však sedm let, a to díky nedostatečným financím a zdlouhavým úředním postupům. Nakonec se stavba zdárně podařila a dne 18. listopadu 2006 proběhla oslava dokončení rozhledny. Celá realizace vyšla na cca 750 tis. Kč a zaplacena byla také díky příspěvku Ústeckého kraje o částce 60 tis. Kč a výdělku z prodeje propagačních pohlednic.

Rozhledna je postavena na Strážném vrchu nad obcí Merboltice v nadmořské výšce 601 m n.m. Vrchol leží cca. 5 km JV od Benešova nad Ploučnicí.

Přístup je po místním značení z obce Merboltice, přes Merboltický potok po mostku, kousek pod polodřevěnou zvonicí. Cesta je dlouhá asi 1,5 km. Auto je možné zaparkovat v obci Merboltice. Nejbližší železniční zastávka je Starý Šachov (žel. trať č. 081 Děčín - Česká Lípa), odkud vede silnice do Merboltic. Cesta do obce je dlouhá cca. 5 km.

Z rozhledny je nádherný kruhový výhled do Českého středohoří, na Krušné hory, Říp, elektrárnu Mělník, Českolipsko, Lužické hory, Klíč, Benešov nad Ploučnicí, sousední rozhledny Kohout a nad Náčkovicemi, samozřejmě je výhled i na vysílač Buková hora.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic [autor: Pavel Tvrzník]


Diskuze k rozhledně Strážný vrch u Merboltic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021