Tisovský vrch u Nejdku

jiné názvy: Pajndl
Rozhledna Tisovský vrch u Nejdku
PoziceGPS - WGS84:
50°20´47.2488´´ N
12°44´26.9304´´ E

CB lokátor: JO60II

nadm.v.: 955 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1897
výška rozhledny: 24 m
výška vyhlídky: 18 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhledna na Tisovském vrchu byla postavena na popud Krušnohorského spolku z Nejdku. Samotná stavba věže byla svěřena staviteli Schöberlemu. Ten ji provedl v letech 1895 až 1897. Otevření se konalo 1. září 1897. Rozhledna stojí na velké žulové skále a sama je postavena z téhož materiálu. Její zdi jsou silné 1,3 m. Věž dosahuje výšky 24 m. Vrchol stavby je osazen dřevěnou budkou, kde ústí schodiště a otevřeným ochozem s vyvedeným litinovým zábradlím. V roce 1908 byla k rozhledně přistavěna ještě turistická chata. Po válce však chata zanikla. Rozhledna se dočkala oprav až v osmdesátých letech 20. stol. a poté v roce 1997. Pro zpevnění zdiva byly použity ocelové pásy.

Tisovský vrch (neboli Pajndl) je jedním z krušnohorských kopců o výšce 977 m n.m. Vrchol se nalézá asi 3 kilometry S od Nejdku. Rozhledna však stojí na skalisku mírně pod vrcholem ve výšce 955 m n.m.

Kdo zvolí cestu autem bude nejlepší, když zaparkuje v obci Tisová, v blízkosti železniční zastávky. Ta leží přímo pod vrcholem. Do Tisové se dostaneme např. z Nejdku směrem na Nové Hamry. Od zastávky v Tisové (žel. trať č. 142 Karlovy Vary - Potůčky) půjdeme přes železniční přejezd po neznačené cestě, až dojdeme na modrou TZT. Ta se ihned poté napojuje na žlutou, která nás zavede až na vrchol. Trasa je dlouhá 2 km. Cesta k vrcholu se dá uskutečnit také na kole po značených cyklotrasách.

Umožněn je kruhový výhled. Vidět jsou vrcholy Klínovec, Plešivec, Blatenský vrch a další z Krušných hor nejen u nás, ale také v sousedním Německu. Dále lze spatřit Doupovské hory, Slavkovský les, Karlovarsko, Sokolovsko, ale také Český les a za výborné viditelnosti i Šumavu.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Tisovský vrch u Nejdku:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021