Zámecký vrch u České Kamenice

PoziceGPS - WGS84:
50°47´28.8636´´ N
14°26´0.114´´ E

CB lokátor: JO70FS

nadm.v.: 529 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1998
výška rozhledny: 16 m
výška vyhlídky: 12 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: dřevěná
typ: součástí hradu
QR kódZobraz

Na Zámeckém vrchu stojí hrad již od 13. století. Roku 1444 byl však zničen a úplně zanikl v 16. století. S využitím ruin hradu pro turistické účely přišel Kamenický spolek vysazovací v roce 1880. Členové spolku provedli vyčištění místa a konzervaci zdiva hradu a vybudovaly mezi zdmi dřevěné pohostinství s dřevěnou 16 m vysokou vyhlídkovou věží. V roce 1910 ještě přibyl rytířský dál, který sloužil také pro občerstvení přicházejících návštěvníků. Postupem času však veškerá dřevěná vestavba zchátrala, a to včetně vyhlídkové věže. Až v roce 1995 vznikla v České Kamenici Nadace Zámecký vrch, která si dala za cíl znovu oživit slávu bývalého výletního místa. To se také v letech 1996 - 1998 podařilo, kdy bylo vyspraveno zdivo, vyčištěno okolí od náletových dřevin a znovu vystavěna dřevěná vyhlídková věž. Tu zhotovil pan Karel Klouda z Jihlavy. Slavnostní otevření se konalo 13. června 1998. V dnešní době je rozhledna díky práci vandalů uzavřena a čeká na opravu.

Hrad se nachází na Zámeckém vrchu, cca. 1,5 km JV od centra České Kamenice ve výšce 529 m n.m.

Autem se k objektu nejblíže dostaneme tak, že zaparkujeme na okraji České Kamenice u železničního přejezdu směrem na Žandov a odtud se vydáme po zelené TZT k vrcholu. Cesta je dlouhá asi 1 km. nejbližší železniční stanice se nachází v České Kamenici (žel. trať č. 081 Děčín - Rumburk). Od nádraží půjdeme Pražskou ulicí podél trati, až narazíme na zelenou TZT. Po té půjdeme dle popisu výše. Cesta je dlouhá asi 2 km.

Z rozhledny je možné vidět samotné město Česká Kamenice, vrcholy v Lužických horách jako jsou např. Klíč nad Svorem, Studenec s rozhlednou a Růžový vrch, dále Děčínský Sněžník, část Krušných hor, Milešovku v Českém středohoří a Říp.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

Rozhledna Zámecký vrch u České Kamenice [autor: Hana Květoňová] Hrad a rozhledna Zámecký vrch u České Kamenice [autor: Hana Květoňová] Výhled z rozhledny na Českou Kamenici [autor: Hana Květoňová]


Diskuze k rozhledně Zámecký vrch u České Kamenice:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2021