Kraví hora u Horní Stropnice

PoziceGPS - WGS84:
48°43´51.3084´´ N
14°43´11.7552´´ E

CB lokátor: JN78IR

nadm.v.: 953 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2001
výška rozhledny: 42 m
výška vyhlídky: 32 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: železná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz
Nejbližší rozhledny
vzdálené
[km]
směr
Slabošovka u Besednice14.9SZ
Vranín u Třeboně29.6S

V roce 2001 byla vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost. Tyto hlásky bývaly v dobách minulých součástí obrany naší západní hranice. Úprava stavby pro civilní účely spočívala ve výměně železného žebříku za točité schodiště a v přidání čtyř šikmých podpěr pro zvýšení stability věže. Stavba je vybavena třemi plošinami. Jednou vyhlídkovou a nad ní ještě dvěma technologickými, kde jsou umístěny telekomunikační antény. Pod rozhlednou je kryté turistické odpočívadlo.

Věž je postavena na vrcholu Kraví hory v Novohradských horách v nadmořské výšce 953 m n.m.

Vzhledem k poloze Kraví hory od nejbližší železniční stanice v Nových Hradech (cca. celkem 15 km po silnici z nádraží do města a poté po červené turistické značce přes Horní Stropnici na vrchol), bude výhodnější nechat se dovést do Hojné Vody autobusem, nebo ještě lépe dojet autem a to zaparkovat na konci vsi Hojná Voda na malém parkovišti a vydat se na vrchol po červené, nebo zelené TZT. Cesta je dlouhá asi 1,5 km a překonáme převýšení cca. 150 m.

Z plošiny ve výšce 32 m nabízí rozhledna kruhový výhled na okolní vrcholy Novohradských hor jak na české, tak rakouské straně, Budějovickou a Třeboňskou pánev, Slepičí hory, Kleť v Blanském lese, část Šumavy i dále do vnitrozemí. Možno je spatřit i Alpy, ovšem pouze za dobré viditelnosti.

Ve vrcholových partiích Kraví hory nepřehlédneme skalní útvary mezi nimiž je dobře patrná 10 m vysoká Napoleonova hlava. Na jižním úbočí se nachází zvolna zarůstající kamenné moře.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

Kraví hora u Horní Stropnice [autor: Petr Kohl]


Diskuze k rozhledně Kraví hora u Horní Stropnice:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024