Olověný vrch u Kraslic

jiné názvy: Bleiberg
Olověný vrch u Kraslic [autor: Hana Květoňová]
PoziceGPS - WGS84:
50°22´2.3556´´ N
12°30´36.234´´ E

CB lokátor: JO60GI

nadm.v.: 802 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1933
výška rozhledny: 16 m
výška vyhlídky: 13 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: částečný
konstrukce: dřevěná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Nápad na postavení turistické chaty s rozhlednou na Olověném vrch v Krušných horách se zrodil v hlavách členů Spolku přátel přírody z Bublavy na konci 20. let 20. stol. Na realizaci došlo v roce 1933 dle návrhu karlovarského architekta Ernstbergera. Stavba byla zadána rotavskému staviteli Rolzovi. Během realizace byla stavba poupravena díky probíhající tehdejší hospodářské krizi. Otevření restaurace s dřevěnou opláštěnou osmibokou rozhlednou proběhlo 3. prosince 1933. Objekt nesl jméno "Blaibergwarte". V období 2. světové války byla chata využívána jako dětský domov, po válce až do roku 1961 jako vojenská pozorovatelna. Poté opět jako restaurace, nejprve vlastněná podnikem RaJ Sokolov, dnes soukromým vlastníkem. V roce 2007 došlo k rekonstrukci rozhledny a v roce 2008 byla na objektu umístěna pamětní deska se jmény členů spolku, kteří se zasloužili o postavení stavby.

Restaurace s rozhlednou se nachází na Olověném vrchu ve výšce 802 m n.m. asi 4 km S od Kraslic.

K objektu se dá zajet autem. Cesta na vrchol vede z obce Bublava. Pokud budeme z obce vyjíždět směrem na Stříbrnou, na konci Bublavy zabočíme vpravo na asfaltovou cestu, která nás povede nejprve po louce a potom lesem až na Olověný vrch. Nejbližší železniční stanice se nachází v Kraslicích (žel. trať č. 145 Sokolov - Kraslice). Od nádraží půjdeme do středu Kraslic ulicemi a odtud vede modrá TZT až na vrchol Olověného vrchu. Cesta je dlouhá asi 5 km.

Z rozhledny je výhled omezený pro přerůstající les. Spatřit je možné část okolních vrcholků Krušných hor na české i německé straně.

Otevřeno: denně 11.00-20.00Diskuze k rozhledně Olověný vrch u Kraslic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024