Děd u Berouna

9.9.2007  Rozhledna Děd u Berouna [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°58´3.2556´´ N
14°2´3.4908´´ E

CB lokátor: JN79AX

nadm.v.: 492 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1893
výška rozhledny: 12 m
výška vyhlídky: 10 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

O stavbě rozhledny na Dědu bylo rozhodnuto v roce 1891 berounským odborem KČT. Stavba byla zahájena ve spolupráci s místním okrašlovacím spolkem. Jako materiál byly použity bílé cihly z Králova Dvora u Berouna. Stavba probíhala pouhé 4 měsíce, a tak byla dne 17.9.1893 otevřena. Rozhledna je tedy cihlová včetně vnějšího schodiště. Vnitřní schodiště je litinové, zakončené plechovým zastřešením s výlezem na vyhlídkový ochoz s cimbuřím. Jako zajímavost lze uvést, že tato stavba byla první rozhlednou postavenou KČT.

Rozhledna se nachází na vrcholu Děd ve výšce 492 m n.m., cca. 3 km SZZ od centra města Berouna.

Nejblíže lze autem dojet do obce Zdejcina, kde je možné na parkovišti auto nechat. Poté se vydáme po zelené TZT do vrchu, po cca. 1,5 km dojdeme k rozhledně. Do Zdejciny se dostaneme z Berouna, když se vydáme Talichovou ulicí ven z města přes Talichovo údolí. Nejbližší železniční stanice se jmenuje Beroun - Králův Dvůr (žel. trať č. 170 Beroun - Plzeň). Od stanice vede na Děd zelená TZT přes Beroun Zahořany. Cesta je dlouhá cca. 4 km. Možnost je vydat se i z berounského vlakového nádraží. Odtud jde na vrchol modrá TZT, cesta je dlouhá 4,5 km.

Většinu výhledu přerůstají stromy. Dnes je tedy vidět alespoň severním směrem, kde je vykácen pruh lesa. Spatřit lze tedy alespoň část CHKO Křivoklátsko a Kladenska.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Děd u Berouna:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024