Lovoš u Lovosic

Lovoš [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
50°31´40.0152´´ N
14°1´5.5236´´ E

CB lokátor: JO70AM

nadm.v.: 570 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1892
výška rozhledny: 4 m
výška vyhlídky: 4 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Pouze 4 m vysoká kamenná rozhlednička vznikla na vrcholu Lovoše v roce 1892. O stavbu se zasloužil Lovosický středohorský spolek a zároveň také upravil cesty na vrchol. Uvnitř stavby v přízemí se prodávalo občerstvení a na střeše se nacházela otevřená vyhlídková plošina obehnaná sloupy s kovovým zábradlím. Vstup umožňovalo dřevěné schodiště z boku stavby. V roce 1901 přibyla ke stavbě malá dřevěná nocležna. V roce 1918 byly stavby zapáleny a zůstalo pouze kamenné torzo. V roce 1924 byla postavena turistická chata podle projektu Antona Webera za velkého přispění Jana Nepomuka Schwarzenbergera a nesla název "Schwarzenberghütte". Za druhé světové války upravila německá armáda původní rozhlednu na leteckou pozorovatelnu. Vyhlídka byla zastřešena a doplněno schodiště. Po válce bylo vše odstraněno a zbylo zase jen kamenné torzo. Turistická chata pomalu chátrala a v 70. letech ji poničil požár. V roce 1977 chatu převzal turistický oddíl TJ SCHZ (Severočeské chemické závody), který ji opravil. V roce 1991 připadla chata KČT, která jí pronajala. Na střeše chaty se nachází vyhlídková plošina, která umožňuje nádherné výhledy.

Objekty se nachází na jednom z vrcholů Českého středohoří Lovoši, asi 3,5 km SZ od Lovosic ve výšce 570 m n.m.

Na vrchol se dá jít z Oparna, kde lze zaparkovat. Cesta vede po modré TZT a je dlouhá přibližně 2,5 km. Vlakem dojedeme také do Oparna (žel. trať č. 097 Lovosice - Teplice v Čechách). Od zastávky půjdeme takto po modré, cesta je dlouhá asi 3 km.

Z Lovoše je možné vidět dobře město Lovosice, okolní vrcholy Českého středohoří jako jsou Milešovka, Kletečná atd., Hazmburk, Říp, Krušné hory a za dobré viditelnosti Lužické, Jizerské hory a Krkonoše. Na jihu lze spatřit i Šumavu.

Otevřeno: dlouhodobě zavřenoDiskuze k rozhledně Lovoš u Lovosic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024