Varhošť u Litoměřic

PoziceGPS - WGS84:
50°35´24.3996´´ N
14°6´1.6236´´ E

CB lokátor: JO70BO

nadm.v.: 639 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1973
výška rozhledny: 20 m
výška vyhlídky: 15 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: železná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Historie rozhleden na Varhošti je docela pestrá. Prvním počinem, který by se dal za rozhlednu považovat, byla vyhlídková plošina, která byla umístěna na pěti dubech rostoucích na vrcholu kopce. Na plošinu se vstupovalo jednoduchým schodištěm. O vybudování se zasloužil Litoměřický spolek pro České středohoří v roce 1891, však jen do roku 1902, kdy byla pro špatný stav vyhlídka rozebrána. Bylo proto v plánu postavit na Varhošti kamennou rozhlednu. Financí se však nedostávalo, proto bylo v roce 1925 navrženo o přesunutí dosloužilé chladící ocelové věže z chemičky v Ústí nad Labem. Z tohoto návrhu sešlo a nakonec bylo rozhodnuto v roce 1927 o stavně kamenné věže. Finance však dovolovaly postavit 4 m vysokou podstavu, která na sobě nesla třípatrovou trámovou věž. Celková výška stavby byla 14 m a zpřístupnění se konalo 18. září 1927. Tato stavba vydržela do počátku 70. let, kdy byla pro špatný stav stržena. Zanedlouho na to, v roce 1973 byla na původní kamenný podstavec vrtulníkem dosazena ocelová konstrukce s tubusem, na kterém jsou umístěny tři vyhlídkové plošiny spojené točitým schodištěm. Projekt vypracoval Státní projektový ústav pro rekonstrukci památkových objektů a konstrukci vyrobily Válcovny trub Chomutov. Na stavbě se finančně podílely ONV Litoměřice a Český vládní výbor cestovního ruchu. Otevření nové rozhledny proběhlo 22. září 1973 při zahájení výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích. V roce 2003 byly na rozhledně vyměněny již nevyhovující dřevěné podlážky za pozinkované pororošty a poopravena kamenná podstava. Roku 2005 byla společností T-mobile věž doplněna o anténní systémy.

Rozhledna stojí na jednom z vrcholů Českého středohoří Varhošti cca. 6 km od Litoměřic ve výšce 639 m n.m.

Auto můžeme zaparkovat v místě křižování turistických tras "Sedlo pod Varhoštěm", což je nad osadou Kundratice na silnici spojující obce Hlinná a Čeřeniště. Na rozhlednu je to od místa parkování asi 0,5 km po žluté TZT. Vlakem dojedeme nejblíže do železniční stanice Sebuzín (žel. trať č. 072 Lysá nad Labem - Ústí nad Labem západ). Od nádraží půjdeme podél Labe směrem na V obcí Sebuzín až na rozcestí turistických tras. Z obce vyjdeme po zelené TZT, která nás dovede až na rozcestí "Pod Varhoštěm, kde se napojíme na žlutou TZT. Ta nás dovede až na vrchol Varhoště. cesta je dlouhá asi 4,5 km.

Z rozhledny je možné vidět město Litoměřice, okolní vrcholky Českého středohoří jako jsou Milešovka, Lovoš a např. Kletečná, spatřit lze i řeku Labe na celkem 8 místech, hrad Hazmburk, Bukovou horu a Děčínský Sněžník. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krušné hory, Ještěd a Jizerské hory.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

Výhled z rozhledny [autor: Pavel Rotrekl] Výhled z rozhledny [autor: Pavel Rotrekl] Výhled z rozhledny [autor: Pavel Rotrekl] Výhled z rozhledny [autor: Pavel Rotrekl] Výhled z rozhledny na Ústí n. Labem, Střekov [autor: Pavel Rotrekl]


Diskuze k rozhledně Varhošť u Litoměřic:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024