Kohout u Benešova nad Ploučnicí

PoziceGPS - WGS84:
50°42´36.6552´´ N
14°18´49.068´´ E

CB lokátor: JO70DR

nadm.v.: 584 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1908
výška rozhledny: 12 m
výška vyhlídky: 12 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Pro stavbu rozhledny na tehdy holém vrchu Kohout nedaleko Benešova nad Ploučnicí se rozhodla děčínská sekce Spolku německých turistů v roce 1907. V záměru spolku bylo postavit 16 m vysokou kamennou věž, která měla mít v přízemí restauraci. Projekt vypracoval stavitel Anton Möler. Základní kámen byl položen 5. května 1907. V průběhu stavby bylo však zjištěno, že plánované finance na stavbu rozhledny stačit nebudou a proto byla měsíc před otevřením objednána u Pražské strojírenské akciové společnosti ocelová nástavba, která byla umístěna na zpola postavenou kamennou stavbu. Takové řešení mělo být pouze provizorní, stavba však s 4 m vysokou ocelovou nástavbou přežila až do dneška. Rozhledna byla slavnostně otevřena 15. srpna 1908 a pojmenována po císaři Františkovi Josefovi I., byl právě rok 60. výročí panování císaře. V průběhu let k rozhledně přibyla ještě dřevěná chata s občerstvením, která však časem zanikla. K rozhledně ale také nebyl osud příznivý. Postupem času výhledu zabránily okolní stromy a samotná stavba donedávna chátrala - kamenné zdivo se rozpadalo a ocelová konstrukce korodovala, chyběla i podlaha vyhlídkové plošiny. V roce 2010 se však situace obrátila k lepšímu a byla provedena celková renovace stavby. Stavbu zainvestoval vlastník pozemků Lesy ČR s.p. Zhotovitelem byla firma Tevis s.r.o. z Ústí nad Labem, která opravu v listopadu 2010 zdárně dokončila. Do užívání rozhlednu převzala obec Valkeřice.

Rozhledna stojí těsně pod vrcholem Kohoutu asi 3,5 km J od města Benešov nad Ploučnicí ve výšce 584 m n.m.

Autem se dostaneme nejblíže k rozhledně, když dojedeme do obce Valkeřice, kde zaparkujeme. Ostud půjdeme po bývalé modré TZT, dnes červené hipo značce, až narazíme na bývalou modrou odbočku, kde odbočíme vlevo na vrchol. Cesta je dlouhá asi 1,5 km. Nejbližší železniční stanice je Benešov nad Ploučnicí (žel. trať. č.081 Děčín - Rumburk). Od nádraží půjdeme po bývalé modré TZT dnes údajně červené hipo značce směrem na Valkeřice, ale nad obcí odbočíme vpravo směrem na vrchol Kohoutu. Cesta je dlouhá asi 6 km.

V okolí byl i částečně vykácen porost pro lepší výhledy, které se nyní otevírají hlavně na Lužické hory. Lze zahlédnout zejména Ještěd, Klíč v Lužických horách a Strážný vrch u Merboltic s rozhlednou, dále Ralsko a okolí České Lípy.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma

 [autor: Robert Novák]  [autor: Robert Novák]  [autor: Robert Novák]  [autor: Robert Novák]  [autor: Robert Novák]


Diskuze k rozhledně Kohout u Benešova nad Ploučnicí:

V této diskuzi je 1 příspěvků.
06.07.2012 18:41:40Turista č. 12: Praktické infoCesta z Valkeřic na rozhlednu Kohout po modré značce je dlouhá jen 2,6 km (2 kilometry na rozcestí a potom značená odbočka v délce 600 m). Necestuje-li člověk autem, je ideální pokračovat do Benešova nad Ploučnicí. Ještě lepší (i když trochu náročnější) je opačný směr - z Benešova nad Ploučnicí do Valkeřic. Na internetu jsem se na několika webech dočetl, že modrá turistická značka z Benešova nad Ploučnicí do Valkeřic byla zrušena, ale já po ní bez problémů šel a za celou dobu jsem si všiml jen jedné zamalované značky. Kolem rozhledny je vlhký les plný bláta, kapradí, kopřiv a hmyzu, takže spojit výlet s piknikem by nebyl dobrý nápad. Hmyz vám nedá pokoj, i když jdete, natož když se zastavíte. Už když se k rozhledně blížíte, si všimnete kovového kohouta na špičce konstrukce. Hned víte, že jste tu správně.
Před opravou, která proběhla v roce 2010, byla rozhledna zašlá a nebylo z ní vidět nic jiného než okolní les (tedy něco málo, když opadalo listí). Po opravě prokoukla a stojí na mýtině. Jenže rozhledna není vysoká a vykácení stromů je zatím naprosto nedostatečné - výhled je mizerný. Na vrchní plošinu rozhledny se vejdou tak dva lidé. Když se z ní díváte, padne vám pohled na místo vzdálené asi 50 metrů, kde jsou zbytky zdiva. Na místě samotném potom najdete pískovcové kvádry s německými nápisy: 1. kámen: "gewidmet von der Hauptleitung Bezirks-Verband Aussig - 42er Infantrie-Verbandes für Nord-Böhmen" (věnováno hlavní správou okresního spolku Ústí - 42. pěší spolek pro severní Čechy). 2. kámen: "Bensen" (Benešov). 3. kámen: "Reichen" (Liberec). Rozhlednu můžu doporučit jen opravdovým nadšencům, kterým nejde ani tak o výhled jako spíše o rozhlednu samotnou.



Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024