Pepř u Jílového

14.5.2009  Rozhledna Pepř u Jílového [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°53´13.6968´´ N
14°28´59.736´´ E

CB lokátor: JN79FV

nadm.v.: 449 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 2007
výška rozhledny: 30 m
výška vyhlídky: 18 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: železná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Vyhlídková věž na Pepři byla otevřena veřejnosti v roce 2007. Plány postavit rozhlednu na tomto místě však pocházejí již z roku 1927, kdy zde měla být zbudována zděná rozhledna s přístavkem pro odpočinek. K realizaci však nedošlo. Dnešní stavba je kombinací vysílače mobilní sítě a rozhledny. Celková výška ocelové příhradové stavby je 30 m, vyhlídková plošina, na kterou vede ocelové vřetenové schodiště, je ve umístěna výšce 18 m.

Stavba je umístěna na vrchu Pepř cca. 1 km směrem na JZ od centra města Jílové u Prahy. Nadmořská výška místa je 449 m n.m.

K rozhledně lze zajet i autem z obce Horní Studené, ale lepší varianta je nechat auto v Jílovém a dojít k rozhledně cca 1 km pěšky. Místem, kde je rozhledna postavena, prochází červeně značená naučná stezka "Jílovské zlaté doly", která vede právě z Jílového. Auto lze zaparkovat i v obci Horní Studené, odtud je to k rozhledně asi 0,5 km po obecních cestách. Nejbližší železniční stanice je v Jílovém u Prahy (žel. trať č. 210 Praha - Čerčany). Nejprve zamíříme po zelené TZT na hlavní silnici do Jílového, po které půjdeme cca 500 m, až dojdeme na vlevo vedoucí červenou značku naučné stezky. Ta nás zavede až k rozhledně. Délka trasy je cca. 2,5 km.

Z vyhlídkové plošiny se nabízí kruhový výhled na Hlavní město Prahu, Brdy, vysílač Cukrák, středočeskou pahorkatinu s vrcholem Velkého Blaníku a zejména na samotné město Jílové s okolím.

V okolí je mnoho památek a zajímavostí. V Jílovém je muzeum dolování zlata, v okolí města nalezneme pozůstatky po dolování (zejména na naučné stezce). Nedaleko Žampachu stojí kamenný železniční viadukt vysoký takřka 42 m a přístupná Josefova štola, ve které se v minulosti dolovalo zlato.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Pepř u Jílového:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024