Hamelika v Mariánských Lázních

jiné názvy: rozhledna Panorama
Rozhledna Hamelika v Mariánských Lázních [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°58´19.2972´´ N
12°42´34.4196´´ E

CB lokátor: JN69IX

nadm.v.: 716 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1876
výška rozhledny: 23 m
výška vyhlídky: 20 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Nechat postavit v Mariánských Lázních rozhlednu se rozhodla městská rada v roce 1876. Projekt vypracoval místní stavitel Fridrich Zickler. Rozhledna je 20 metrů vysoká a svým charakterem má napodobovat zříceninu hradu. Stavba rozhledny trvala pouze přes léto roku 1876, a tak mohla být otevřena pro veřejnost již na podzim téhož roku. V roce 2006 došlo ke kompletní opravě rozhledny, kdy bylo znovu vyspárováno zdivo a vyhlídkový ochoz byl opatřen dřevěnou stříškou s plechovou krytinou. Rozhledna dostala i tabule s popisem výhledu.

Rozhledna stojí na návrší nad hotelem Panorama ve výšce 722 m n.m. Místo nese název Hamelika a je vzdáleno od centra města asi 0,5 km směrem na JV.

Kdo se vypraví automobilem, může ho zanechat na parkovišti u hotelu Panorama poblíž rozhledny. Odtud je to k Hamelice asi 100 m po červené TZT. Cestu je možné pěšky absolvovat z centra města, odkud vede cesta po červené TZT kolem hotelu Panorama a je dlouhá asi 1 km. Železniční stanice je přímo v Mariánských Lázních (žel. trať č. 170 Plzeň - Cheb), od centra je vzdálena asi 2,5 km ulicemi města. Pro cestu od nádraží do centra města lze využít místní trolejbusovou dopravu (jedná se o nejmenší trolejbusovou síť v Čechách).

Výhled z rozhledny je částečně zamezen přerůstajícími stromy. Dole pod námi se rozprostírá samotné město Mariánské Lázně. Směrem na Z můžeme zahlédnout část Českého lesa s vrcholem Dyleň. Vidět je možné i Slavskovský les. Na SV straně je možno spatřit část vyhlídkové věže, která je součástí objektu Kamzík.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Hamelika v Mariánských Lázních:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024