Kamzík v Mariánských Lázních

Rozhledna Kamzík v Mariánských Lázních [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
49°58´39.8532´´ N
12°43´0.336´´ E

CB lokátor: JN69IX

nadm.v.: 755 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1898
výška rozhledny: 25 m
výška vyhlídky: 17 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: žádný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

Kamzík je v pořadí druhou Mariánskolázeňskou rozhlednou. Historie objektu v té době zvaného Forstwarte (Lesní vyhlídka) se píše od roku 1897. Ten byl postaven na místě patrového vyhlídkového pavilonu majitelkou pozemků paní Sofií Stöhrovou. Stavba měla několik sálů a restauraci, poblíž se nacházely také tenisové kurty. Co ale bylo asi největším lákadlem, byla 25 metrů vysoká vyhlídková věž s dřevěným ochozem nabízející výhled na samotné lázeňské město a okolí. Po druhé světové válce dostal objekt jméno Kamzík a začal jej užívat KNV v Plzni jako rekreační zařízení, a to do roku 1990. Poté byl objekt zprivatizován, kavárna sloužila ještě do druhé poloviny 90. let, ale pak objekt už jen chátral. Nyní je pozemek oplocen a svítá naděje na celkovou opravu a zpřístupnění.

Objekt se nachází nad Mariánskými Lázněmi ve výšce 755 m.n.m., asi 1 km od centra města.

Kdo pojede automobilem, může zajet až ke Kamzíku tak, že z centra pojedeme směrem na Zádub a u Kamzického jezírka zabočíme vlevo. Cesta vede až k rozhledně. Cestu je možné pěšky absolvovat z centra města, odkud vede červená TZT. Ta je dlouhá asi 1,5 km. Železniční stanice je přímo v Mariánských Lázních (žel. trať č. 170 Plzeň - Cheb), od centra je vzdálena asi 2,5 km ulicemi města. Pro cestu od nádraží do centra města lze využít místní trolejbusovou dopravu (jedná se o nejmenší trolejbusovou síť v Čechách).

Výhled z rozhledny je úplně zamezen přerůstajícími stromy. Dole by bylo možné spatřit samotné město Mariánské Lázně a část Českého lesa.

Otevřeno: dlouhodobě zavřenoDiskuze k rozhledně Kamzík v Mariánských Lázních:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024