Krásenský vrch u Horního Slavkova

Rozhledna Krásenský vrch u Horního Slavkova [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
50°6´5.7744´´ N
12°47´11.076´´ E

CB lokátor: JO60JC

nadm.v.: 774 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1935
výška rozhledny: 25 m
výška vyhlídky: 25 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Mohutná, 25 metrů vysoká rozhledna spirálovitého tvaru byla stavěna v letech 1933 až 1935. Stavba vznikla podle návrhu krásenského sochaře Williho Russe a projektu architekta Fritze Hoffmanna. Rozhledna byla stavěna z důvodu zajištění práce pro lidi v době hospodářské krize. Při stavbě pomáhali místní občané, kteří zajišťovali dopravu materiálu a jiné výpomocné práce. Obec věnovala pozemek a dřevo. Kameny byly těženy přímo na místě. Slavnostní otevření se konalo 23.června 1935. Těsně před zpřístupněním rozhledny byla pod ní otevřena turistická chata s hostincem. Po druhé světové válce začala rozhledna pomalu chátrat a v 50. letech zanikl i hostinec. Rozhledna se dočkala drobných oprav až v 80. letech. V roce 1997 se rozhledna dočkala generální opravy, kdy došlo k vyspárování zdiva, opravě schodiště, vytvořena nová podlaha vyhlídkové plošiny atd. Po obvodu vyhlídky byly doplněny porcelánové rozhledové tabulky. Znovuotevření se konalo 5. července 1997.

Rozhledna stojí asi 1 kilometr J od obce Krásno na Krásenském vrchu o výšce 774 m n.m.

Automobil lze zaparkovat na plácku při silnici vedoucí z Bečova nad Teplou do Horního Slavkova. Parkoviště se nachází přibližně 1 kilometr nad Krásnem směrem od Bečova. Od parkoviště k rozhledně je to asi 1 km po neznačené cestě. Nejbližší železniční zastávka je vzdálena 6 kilometry po silnici a polních vestách před obec Dolní Hluboká a nachází se v Bečově nad Teplou (žel. trať č. 149 K. Vary - Mar. Lázně).

Rozhledna nabízí pěkný kruhový výhled. Kolem nás se rozprostírají vrcholky Slavkovského lesa. Dále je vidět Tepelská vrchovina, Doupovské hory. Směrem na S v pozadí se nacházejí Krušné hory.

Zajímavostí jistě může být tzv. "Dlouhá stoka", která protéká v blízkosti rozhledny.Ve středověku zajišťovala vodu a dřevo pro místní rudné doly. Její celková délka je přes 24 km a vybudována byla v roce 1536. Nelze si také nechat ujít nedaleký hrad Loket, a také hrad a zámek v Bečově nad Teplou, kde je vystaven zrenovovaný relikviář Svatého Maura.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Krásenský vrch u Horního Slavkova:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2023