Koňský vrch u Zahořan

Koňský vrch u Zahořan [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°32´24.9252´´ N
14°14´26.4804´´ E

CB lokátor: JN79CM

nadm.v.: 587 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1942
výška rozhledny: 17 m
výška vyhlídky: 17 m
Infopřístupnost: zavřená
rozhled: částečný
konstrukce: zděná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Tato věž je jedna z devíti zeměměřičských věží, které se nacházejí na území jižních a středních Čech, postavených z nedostatku pevných geodetických bodů na našem území. Byla postavena v roce 1941. Tyto věže mají zajímavý půdorysný tvar. Věž na Koňském vrchu je pětiboká. Dvě z věží jsou i válcové. Po válce bylo několik těchto staveb využíváno jako rozhledny pro turistickou veřejnost, dle některých zdrojů i tato.

Věž stojí na vrchu vysokém 587 m.n.m, jež je asi 1 km JV od obce Zahořany.

Automobilem se dá dostat pod vrchol, odkud je to nahoru pěšky pouze několik stovek metrů. Ze Zahořan se zabočí na obec Pelechy, která je přímo pod vrcholem. Do Zahořan se dá dostat autobusem ČSAD. Nejbližší železniční stanice se nachází v Milevsku (žel. trať č. 201 Tábor - Ražice), odkud se vydáme nejprve po červené značce směrem na Petrovice, pak se napojíme u rybníka Boukal na modrou značku a následně v místě Kovářov rozc. se napojíme na žlutou po které dojdeme do obce Pelechy. Dále pokračuje červená pod vrcholem, odkud již na vrchol ve vhodném místě odbočíme. Cesta však měří asi 20 km Pěšky se dá jít také od hradu Orlík. Jde se po modré značce, která se v Žebrákově mění na červenou. Cesta je dlouhá asi 13 km.

Dnes již věž neposkytuje takřka žádný výhled pro přerůstající borový les.

Zajímavostí je, že vrcholová část kopce je chráněným územím geodetického bodu. Na svazích vrchu jsou balvanové proudy tvořené předprvohorními přeměněnými horninami.

Otevřeno: dlouhodobě zavřenoDiskuze k rozhledně Koňský vrch u Zahořan:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024