Jarník u Písku

PoziceGPS - WGS84:
49°18´28.836´´ N
14°11´32.8884´´ E

CB lokátor: JN79CH

nadm.v.: 609 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1997
výška rozhledny: 60 m
výška vyhlídky: 35 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: železná
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Rozhodnutí o postavení dnešní ocelové věže na Jarníku nad jihočeským Pískem padlo teprve před několika málo lety, tato stavba je však již třetí v této oblasti. Nejdříve byla postavena dřevěná rozhledna na Hradišťském vrchu. Byla však natolik chatrná, že musela být zanedlouho stržena. Písecký odbor KČsT chtěl realizovat stavbu zděné věže. Nakonec se z finančních důvodů rozhodl pouze pro stavbu jednoduché dřevěné konstrukce na místě nazývaném Provazce. Dnešní stavba na Jarníku vznikla z důvodu potřeby pokrýt okolí Písku signály různých radiových společností a mobilních operátorů. Zároveň na této stavbě byla otevřena i vyhlídková plošina ve výšce 35 metrů. Otevření se konalo 9. října 1997. Točité schodiště na plošinu je dvojité, takže vylučuje možnost potkání se vystupujících a sestupujících návštěvníků.

Rozhledna je umístěna nad okresním městem Písek v městském lesoparku ve výšce 609 m.n.m., cca. 3 km V od centra města.

Kdo se vydá na Jarník automobilem, tak podle ukazatelů zabočíme doprava z Táborské ulice. V místě zvaném U vodáka se nachází parkoviště. Odtud je to na vrchol Jarníku po modré TZT asi 1,5 km a převýšení cca. 250 m. Menšího převýšení je možné dosáhnout, když auto necháme nad obcí Chrastiny v místě zvaném "V Křížátkách" u stavení. Odtud je to po modré asi 2 km. Nejbližší železniční zastávka Písek město (žel. trať č. 201 Tábor - Ražice) je od vrcholu vzdálena asi 3 km po červené a dále modré TZT vedoucí přímo k vrcholu. Na červenou je však nejprve nutno sejít po chodníku kolem silnice J směrem, kde na křižovatku se značkou značkou narazíme. Cestu je možné uskutečnit i z píseckého nádraží (žel. trať č. 200 Zdice - Protivín). Cesta vede přes město po červené značce, která začíná již před nádražím, za píseckým náměstím odbočuje vpravo. K přesunu po městě je také možné použít MHD.

Z plošiny ve výšce 35 m je možné shlédnout celou Šumavu, částečně Český les, Příbramsko s těžními věžemi a haldami a samozřejmě i město Písek se svým okolím, tedy např. ostatní vrcholky přírodního parku Písecké hory.

Nedaleko pod vrcholem se nachází farma s muflony, u které se nachází vyhlídkový posed umožňující výhled na pasoucí se zvířata.

Otevřeno: duben - listopad pondělí - neděle 0.00-24.00, prosinec - březen sobota, neděle, vánoční svátky, školní prázdniny. Klíče jsou k dispozici v nedaleké chatě Živec.

Vstupné: zdarma

Jarník u Písku [autor: Pavel Vondrášek] Jarník u Písku [autor: Petr Kohl] Jarník u Písku [autor: Petr Kohl]


Diskuze k rozhledně Jarník u Písku:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024