Semenec u Týna nad Vltavou

Semenec u Týna nad Vltavou [autor: Pavel Vondrášek]
PoziceGPS - WGS84:
49°13´50.142´´ N
14°24´36.2916´´ E

CB lokátor: JN79EF

nadm.v.: 405 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1930
výška rozhledny: 7 m
výška vyhlídky: 4 m
Infopřístupnost: volná
rozhled: částečný
konstrukce: betonová
typ: samostatně stojící
QR kódZobraz

Před postavením této malé betonové rozhledny stával na místě od roku 1922 dřevěný altán zakoupený na zemědělské výstavě v Týně. Ten byl pak přesunut do lesa Bedrník na skalnatý výběžek nad Vltavou. Na jeho místě byla tedy postavena betonová rozhledna s ochozem ve výšce asi jen 4 metry. Návrh na stavbu provedl stavitel Jaroslav Vojna. Před několika lety byla rozhledna opatřena nízkou jehlancovou střechou a později také natřena a zvelebeno okolí.

Stavba je umístěna na skále nad soutokem Vltavy a Lužnice v nadmořské výšce 441 m n.m. Místo je od centra Týna nad Vltavou vzdáleno asi 1,5 km SZ směrem.

Na místo se dá zajet automobilem, kde lze i zaparkovat. Z centra města pojedeme Tyršovou ulicí (ulice začíná u České spořitelny na náměstí), u Sokolovny zahneme doleva a pokračujeme Alejí Míru po červené turistické značce až k rozhledně. Přístup z centra města po červené turistické značce (cca. 1,5 km), nebo od nádraží ČD (žel. trať č. 192 Číčenice - Týn nad Vltavou) po žluté a červené značce. Cesta je dlouhá asi 3,5 km. Dále ze Semence po žluté můžete přijít až k soutoku obou řek.

Rozhled na část města Týn nad Vltavou, k Neznašovu a za obzorem se objevují chladící věže JETE.

Nedaleko od rozhledny, dále směrem k soutoku obou řek se nachází Stanice Pomoc přírodě, kde je umístěno naučné arboretum, botanická zahrada a geologická expozice. Stanice také pořádá ekologickou a přírodovědnou výchovu.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Semenec u Týna nad Vltavou:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024