Pastýřská stěna v Děčíně

Restaurace s rozhlednou Pastýřská stěna v Děčíně [autor: Eva Vondrášková st.]
PoziceGPS - WGS84:
50°46´48.2556´´ N
14°12´16.2´´ E

CB lokátor: JO70CS

nadm.v.: 288 m n.m.
Číselné informacepostavena roku: 1905
výška rozhledny: 18 m
výška vyhlídky: 13 m
Infopřístupnost: částečná
rozhled: úplný
konstrukce: zděná
typ: součástí stavby
QR kódZobraz

O postavení výletní restaurace na strmé skále tehdy ještě v samostatném městě Podmokly se zasloužilo samotné město v roce 1905. Před touto honosnou stavbou s 18 m vysokou vyhlídkovou věží zde stával dřevěný hostinec. Nová stavba jej nahradila z důvodu zvyšující se návštěvnosti tohoto místa s výhledem na město Děčín se zámkem na protějším břehu Labe. Projekt nové restaurace vypracovaly děčínští stavitelé Putz a Weber. Slavnostní otevření se konalo 1. června 1905 a objekt nabízel krom krásného výhledu a občerstvení i možnost ubytování v několika pokojích. V letech 1979 - 1980 byl na vrchol skály z Labského nábřeží postaven rychlovýtah, který zdolával výšku 58 m. Stavba přešla v 90. letech do soukromého vlastnictví a byla opravena, byl ale také ukončen provoz výtahu. Od roku 1996 je budova kulturní památkou. Nyní se uvažuje o vybudování nového panoramatického výtahu.

Objekt s rozhlednou je umístěn na skále na řekou Labe ve městě Děčíně, místní části Podmokly asi 0,5 km Z od centra Děčína ve výšce 288 m n.m.

K rozhledně se můžeme dostat autem, když pojedeme po Teplické ulici a zabočíme do ulice Husovy směrem k ZOO, poté už nás navedou ukazatele na Pastýřskou stěnu. Nejbližší železniční stanice je Děčín hl. n. (žel. trať č. 090 Praha - Děčín). Od nádraží půjdeme ulicí Čs. mládeže, zabočíme vlevo do ulice Teplická a poté vpravo do Resslovi, Po cestě dojdeme až k rozhledně. Cesta je dlouhá asi 1 km.

Z rozhledny je vidět zejména na Labské údolí a město Děčín se zámkem.

Otevřeno: výjimečně po dohodě s majitelem

Vstupné: zdarmaDiskuze k rozhledně Pastýřská stěna v Děčíně:

V této diskuzi je 0 příspěvků.


Přispívat do diskuze můžou jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit se
 
PetrKohl © 2006-2024